جهانسیاست

چرا آمریکا با وجود فقر در جامعه خود به اسرائیل و اوکراین کمک میکند؟

چرا آمریکا با وجود فقر در جامعه خود به اسرائیل و اوکراین کمک میکند؟

 

کمک آمریکا به اسرائیل

چرا آمریکا با وجود فقر در جامعه خود به اسرائیل و اوکراین کمک میکند؟ دکتر فواد ایزدی استاد دانشگاه پاسخ می دهد :
حکومت آمریکا به ایدئولوژی دالوینیسم اجتماعی معتقد است ،یعنی این مشکل طبقه ضعیف جامعه است که ناتوان و رو به نابودیست و دولت وظیفه ای ندارد که کمک به این دسته افراد داشته باشد
با کمک هایی که به اوکراین و رژیم صهیونیستی شده میتوانستند بخش گسترده ای از مشکلات خود را حل کنند اما اعتقادی به این کار ندارند

شروع جنگ غزه و اهمیتی که رژیم صهیونیستی برای آمریکا و اروپا دارد واشنگتن و بروکسل را در دوراهی قرار داده است که کدام یک را در اولویت کمک قرار دهد. آمریکا اعلام کرده است توانایی کمک به هر دو رژیم را دارد اما کارشناسان می‌گویند این یک لفاظی بیش نیست از سوی دیگر هفته گذشته «فارین پالیسی» فاش کرد که برخلاف اظهارات مقامات برخی از کشورهای اروپایی مبنی بر آمادگی‌شان برای ارسال تسلیحات برای رژیم صهیونیستی، اما کمک به اوکراین انبارهای مهمات آنها را خالی کرده و آنها قادر به کمک نظامی به رژیم ‌اشغالگر نیستند.

در همین راستا مجله آمریکایی «‌دیده‌بان نظامی» نیز در گزارشی نوشت:

«کشورهای غربی ممکن است مقامات اوکراینی را به دلیل تشدید درگیری بین اسرائیل با فلسطین مجبور به آغاز مذاکرات صلح با روسیه کنند. »

این مجله آمریکایی می‌افزاید:«در شرایطی که اوکراین به طور فزاینده‌ای قادر به دستیابی به اهداف نظامی خود نیست، هدایت مجدد کمک‌ها به اسرائیل به بلوک غرب اجازه می‌دهد تا وجهه خود را حفظ کند، بدین ترتیب ممکن است آنها سرمایه‌گذاری خود در تقویت توان نظامی را کاهش داده و مقامات کیف را برای نشستن بر سر میز مذاکره تحت فشار قرار دهند»

در این مقاله یادآوری شده است که «وخامت اوضاع در مناقشه اسرائیل و فلسطین می‌تواند توانایی کیف برای ادامه عملیات نظامی را به طور جدی تضعیف کند. در سراسر غرب، پرچم‌های اوکراین که به نشانه همبستگی آویزان شده بود، با پرچم یکی از طرفین شرکت‌کننده در این درگیری جایگزین شده است» بر اساس این گزارش «لری جانسون»، تحلیلگر سابق سیا نیز معتقد است که آمریکا نمی‌تواند در دو جبهه عمل کرده و همزمان از اوکراین و اسرائیل حمایت کند. به گفته وی، «لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا بسیار قوی‌تر از لابی طرفدار اوکراین است و  در شرایط کنونی تامین تسلیحاتی اسرائیل در اولویت قرار خواهد کرد.» جانسون معتقد است که اوکراین دیگر سلاحی دریافت نخواهد کرد.»

بعضی از مطالب مفید نورآسمان :

چه کسانی نقشه قتل پیامبر(ص) را کشیدند؟

گریه‌ولبخندفاطمه(س)‌بر بالین رسول الله(ص)

چرا پیامبر (ص) از مردم حلالیت طلبید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه