جهانمذهبی و فرهنگی

از دوران مک کارتیسم و تفتیش عقاید سلبریتی های آمریکایی چه می‌دانید؟

از دوران مک کارتیسم و تفتیش عقاید سلبریتی های آمریکایی چه می‌دانید؟

سلبریتی های آمریکایی

رفتار دولت آمریکا با سلبریتی های هالیوودی آمریکایی که تفکرات کمونیستی داشتند و خطری برای امنیت آمریکا تلقی می‌شدند را ببینید و تصور کنید

اگر سلبریتی های ایرانی در آمریکا بودند چه برخوردی با آنها می‌شد:

به مناسبت ۲۴ آگوست سالروز ممنوعیت حزب کمونیست در آمریکا

مک کارتی سناتوری است که جهان او را با سخنرانی مشهوری که در بین گردهمایی زنان حزب جمهوریخواه آمریکا در شهر ویلینگ واقع در ویرجینیای غربی بود، می‌شناسد. او در این سخنرانی اشاره به لیستی 205 نفره می‌کند که با اسناد معتبر، وابستگی آن‌ها به کمونیستها یا طرفداری و هواداری این طرز تفکر اثبات می‌شود. بلافاصله تمامی این سخنرانی در رسانه‌های دولتی آمریکا پوشش داده می‌شود و فضا سازی برای این سخنرانی فراهم می‌شود که تا چهار سال جامعه‌ی آمریکا به خصوص سه قشر کارمندان سیاسی دولت، هنرمندان و فرهیختگان مورد بی‌مهری‌های عمیقی حول این موضوع می‌شوند.

مک کارتی در سال 1946 زمانی که به عنوان یک جمهوری خواه به مجلس سنای ایالات متحده انتخاب شد، وارد سیاست ملی شد. او تا سال 1950 چهره‌ای نسبتا مبهم بود، زمانی که در ویلینگ، ویرجینیای غربی سخنرانی کرد و در آن مدعی شد فهرستی از 205 کمونیست که در وزارت خارجه ایالات متحده کار می‌کردند، دارد. این سخنرانی جنگ صلیبی ضد کمونیستی او را آغاز کرد و او خیلی زود به یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های سیاست آمریکا تبدیل شد.

تاکتیک‌های مک کارتی شامل اتهامات بی اساس، برگزاری جلسات عمومی برای تحقیق درباره فعالیت‌های ادعایی کمونیستی و بازجویی از شاهدان بدون توجه به حقوق قانونی آن‌ها بود. بسیاری از مردم بیگناه به کمونیست بودن یا هوادار کمونیست بودن متهم شدند و به شهرت و حرفه آن‌ها آسیب وارد شد.

 

بعضی دیگر از مطالب مفید سایت:

رقص و بزن و بكوب

روی پـــــرده کعــبه این آیه حک شده اســت

عذاب دوری از خــــدا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه