+ ارسال نظر
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: 466حدیث از امام صادق علیه السلام در موضوعات مختلف

 1. #1
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  مازندران
  نوشته ها
  43
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض 466حدیث از امام صادق علیه السلام در موضوعات مختلف


  ولایت و محبت اهلبیت علیه السلام
  1- امام صادق علیه السلام فرمودند: پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم یکصد و بیست بار به معراج رفت و بر نگشت مگر اینکه خدای عزّوجلّ او را به ولایت علی و امامان توصیه فرمود بیش از آنکه به واجبات توصیه می فرمود.
  2- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: اگر همه ی ساکنان زمین [ولایت] امیـر مومنان علی علیه السلام را انکار کنند خداوند همه ی آنها را به عذاب گرفتار سازد و رهسپار جهنّم می کند.
  3- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دشمن ما اهل بیت فرق نمی کند که روزه بگیرد و نماز گزار باشد و یا دزد و زناکار [به هر حال] او در آتش است ، او در آتش است.
  4- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: حضرت نوح علیه السلام سگ و خوک را سوار کشتی کرد ولی زنازاده ای را راه نداد و [براستی که ] ناصبی [دشمن اهلبیت ] از زنازاده بدتر است.
  5- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیعه راستین ما کسی است که از مردم چیزی درخواست نکند اگر چه از گرسنگی بمیرند.
  6- امام صادق علیه السلام فرمودند: بخدا دوست ندارد ما را از عرب و عجم مگر مردم خانواده دار و با شرافت و اصلمند و پدرومادر دار، و دشمن ما نشود از اینان وآنان مگر هر کس که نژادش کثیف و آلوده و بی تبــــــار و بی ریشه باشد.
  7- از امام صـادق علیه السلام روایت شده که فرمودند : همانا ولایت و دوستی ما ، شیعیانمان را از هر بلا و مصیبتی نگه میدارد اگر دوستان و موالیان ما خشکی و دریا را بپیمایند و در میان درّندگان و دشمنان جنّ وانس در آیند از برکت ولایت و دوستی ما ایمن خواهند بود ، پس به خدا تکیه کن و دوستی با ما را از روی اخلاص برای خود قرار ده.
  8- از امام صــادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس محبّت ما اهلبیت را در قلب خود یافت باید در حقّ مادر خود دعا نماید زیرا که به پدرش خیانت ننموده است.
  9- امام صادق علیه السلام فرمودند: پیروان ما از باقی مانده ی گل ما آفریده شده اند و خمیر شان با آب دوستی ما درست شده است ، در شادی ما شادمان و در اندوه ما اندوهگین خواهند بود.
  10- امام صــــادق علیه السلام فرمودند: ای گروههای شیعه بکوشید که برای ما پیروان خوبی باشید و مبادا که پیروان بدی باشید با مردم به نیکی سخن بگویید و زبان خود را نگهـــدارید و از گفتن سخن بیهوده و زشت خودداری کنید.
  11- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا فوق هر عبادتی ،عبادتی است ، ولی عبادتی بالاتر از محبّت اهلبیت نیست . ونیزفرمود: دوستی اهلبیت بالاترین عبادتهاست.
  12- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که با عیبجوی ما همنشین شود یا بدگوی ما را بستاید و یا با کسی که با ما رابطه ای ندارد پیوند دوستی برقرار سازد و یا از آنکه با ما پیوند دارد بِبُرد و یا دشمن ما را دوست بدارد و یا دوست ما را دشمن بدارد به فرو فرستنده ی سوره ی حمد و قرآن عظیم کفر ورزیده است.
  - امام صادق علیه السلام فرمودند: ما ولی امر خدا و گنجینه ی علم خدا و صندوق وحی خدا هستیم.

  13- امام صادق علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: ثابت قدم ترین شما در پل صراط کسانی هستند که اهلبیت مرا بیش از هر چیز ، سخت دوست می دارند.
  اداب غذا خوردن

  14- امام صادق علیه السلام فرمودند: دمیدن در دعاها و غذا و جای سجده مکروه است.
  15- از امام صادق علیه السلام پرسیدند از دمیدن و فوت کردن در کاسه ی غذا؟ فرمودند: مانعی ندارد، کـــراهت دمیدن زمانی است که دیگری همراه او باشد و او از دمیدن خوشش نیاید و با آن حضرت درباره ی دمیدن در غذا پرسیده شد؟ فرمود: مگر نه این است که می خواهد سرد شود ؟ عرض شد: آری، فرمود: مانعی ندارد.
  16- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: برای دل مومن چیزی زیان آورتر از پرخوری نخواهد بود زیرا پر خوری دو چیز را در پی خواهد داشت یکی سخت دلی و دیگری برانگیخته شدن شهوت.
  17- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس خود را پیش از طعام و بعد از طعام بشوید در ظرفی زندگی خواهد کرد و از رسیدن هر آسیبی به تنش مصون خواهد ماند.
  18- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که ترک کند غذا خوردن را در شب شنبه و شب یکشنبه پی هم قوت از او بر طرف شود تا چهل روز به او بر نگردد، و فرمود: غذای شب نافع تر از غذای روز است.
  19- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرگاه خواهی پی حاجتی بروی پاره ی نان با نمک بخور که بیشتر باعث عزّت توست و حاجت زودتر بر می آید.
  20- امام صادق علیه السلام فرمودند: نان را گرامی بدارید زیرا خدای تعالی برای نان کرامتی مقرر داشته است. گفته شد کرامتش چیست؟ فرمود: بریده نشود و پایمال نگردد و چون حاضر شد به انتظار آوردن چیز دیگری نباید باشد.
  21- امام صادق علیه السلام فرمودند: شایسته ی مرد است که با شکم انباشته از خوراکی بخوابد.
  22- امام صادق علیه السلام فرمودند: آب در روز به حالت ایستاده نوشیدن موجب افزونی عــــرق و بیشتر شدن نیروی بدن می گردد.
  اذکار مشکل گشا
  23- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که صد بار «لا اله الا الله» بگوید عمل آن روزش از همه ی مردم بهتر باشد مگر از کسی که بیشتر از صد بار گفته باشد.
  24- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که به هنگام رفتن به میان بستر خوابش صد بار«لا اله الا الله» بگوید خداوند برای او خانه ای در بهشت بسازد و کسی که به هنگام رفتن به میان بسترش صد بار استغفار کند گناهانش می ریزد همچون برگ درخت که از آن می ریزد.
  25- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس هزار بار «لاحول ولا قوّة الا بالله» گوید خدای تعالی حج خانه اش را روزیش خواهد نمود واگر مرگش نزدیک باشد خدا آن را به تأخیر خواهد انداخت تا حج را روزیش سازد.
  26- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس که ذکر « لا اله الا الله» را با اخلاص بگوید و اخلاص در این مقام آن است که گفتن این ذکر شریف او را از معاصی و محرّمات الهی باز دارد.
  27- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکسی که صد مرتبه « لا اله الا الله الملک الحق المبین» بگوید خداوند مقتدر و قاهر از فقر و تنگدستی اش درامان دارد واز وحشت قبر نجاتش می دهد و بی نیازش می کند. و در روز قیامت به درب بهشت می کوبد تا داخل بهشت شود.
  28- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس در او بیماری باشد باید بعداز نماز صبح چهل بار بگوید:«بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین حسبنا الله و نعم الوکیل و لا حول ولا قوّة الا بالله العلی العظیم»آنگاه دست خود را بر جایی که درد می کند بمالد انشاءالله تعالی دردش و بیماریش بر طرف خواهد شد.
  29- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس بعد از نماز صبح و بعد از نمــاز ظهر بگویـــد: «اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجّل فرجهم» نخواهد مرد تا حضرت قائــــم از آل محمد علیهم السلام را درک کند.
  30- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که چون صبح کند چهار بار بگوید: «الحمدلله رب العالمین» هر آینه شکر آن روز را ادا کرده و هر که آن را همین که شام کرد، بگوید هر آینه شکر آن شبش را ادا کرده است.
  31- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر که پیش از زدن آفتاب و پیش از غروب آفتاب ده بار بگوید: « لا اله الا الله وحده لا شریک له ، له الملک وله الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شئی قدیر» کفاره ی گناهان آن روزش گردد.
  32- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکه روزی ده باربگوید: « اشهد ان لا اله الاالله وحده لا شریک له الهـــاً واحداً احداً صمداً لم یتّخذ صاحِبةً ولا ولداً» خداوند برای او چهل پنج هزار حسنه بنویسد و چهل وپنج هزار گناه از او محو کند و چهل وپنج هزار درجه برای او بالا برد.
  33- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که ده بار بگوید:«یا الله یا الله» به او گفته شود حاجتت چیست؟
  34- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: چون نماز مغرب و صبح را خواندی پس هفت مرتبه بگو: «بسم الله الرحمن الرحیم لا حول ولا قوّة الا بالله العلی العظیم» زیرا هر که آن را بگوید خوره و پیسی و دیوانگی وهفتاد نوع از انواع بلا به او نرسد.
  35- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که چون نماز مغرب را خواند سه بار بگوید: «الحمد لله الذی یفعل ما یشاء ولا یفعل ما یشاء غیره» خیر بسیاری به او داده شود.
  36- امام صادق علیه السلام فرمودند: خدای تعالی در شب معراج به رسول خویش فرمود: «دوکلمه از گنجینه های عرش خداوندیم را به تو عطا فرموده ام لاحول ولا قوة الا بالله ، و لا منجامنک الا الیک».
  37- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که پس از نماز واجب خود سی بار«سبحان الله» بگوید همه ی گناهان وجودش فرو می ریزد.
  38- امام صادق علیه السلام فرمودند: تسبیح حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه در تعقیب هرنمازی در نزد من محبوب تر از هزار رکعت نماز در هر روز است.
  ارزشهای والای اخلاقی
  39- امام صادق علیه السلام می فرماید: چون به خانه ی دوستان رفتی هر حرمت که نسبت به تو معمول دارند بپذیر جز آنکه بخواهند در صدر مجلس تو را بنشانند که از این کار بر حذر باش.
  40- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر کسی مطلبی علیه مومنی عنوان کند ، بدین منظور که ننگی بر او وارد سازد یا آنکه به جوانمـردی و شرافتش لطمه زند، تا از چشم دیگران بیفتد واعتبـارش نزد مردم تبـاه گردد، خداوند او را از حمایت و سرپرستی خود خارج می سازد و تحت سر پرستی شیطانش می گذارد.
  41- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا شکیبایی و نیکو کاری و بردباری و خوشرویی از جمله ی اخـــلاق پیامبران است.
  42- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که از چهره ی برادر دینی اش رنج واندوهی را بزداید خـداوند به پاداش آن ده حسنه در اعمالش می نویسد.
  43- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مسلمانی که با مسلمان دیگر دیدار کند و در برخورد ،او را شادمان سازد خداوند متعال نیز او را خوشحال و مسرور خواهد ساخت.
  44- امام صادق علیه السلام فرمودند: پس از عمل به واجبات الهی محبوبترین کارها نزد خداوندآن است که انسان اخلاقی سازگار با مردم داشته و اهل مدارا باشد.
  45- از امام صادق علیه السلام پرسیدندکه حدّ و مرز اخلاق نیک چیست؟ فرمودند: آن است که اخلاقت را نـــرم کنی، کلامت را پاکیزه سازی و با چهره ای باز و گشاد با برادران دینی ات رو به رو شوی.
  46- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر از عمرت فقط دو روز باقی مانده باشد یک روز را به فرا گرفتن ادب و تربیت اختصاص بده تا روز مرگت از سرمایه های اخلاقی روز قبلت یاری بخواهی.
  47- امام صادق علیه السلام فرمودند:کسی که با مردم بد رفتاری می کند نباید بد رفتاری مردم را نسبت به خودش انکار کند و متوقّع باشد که مردم با او خوش رفتار با شند.
  48- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخدا صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: همانا برای شخص نیکخو پاداش روزه دار وشب زنده دار خواهد بود.
  49- امام صادق علیه السلام فرمودند: خوش خلقی بخشی از دینداری است و روزی را افزون می کند.
  50- امام صادق علیه السلام فرمودند: خوش رفتاری و مدارا کردن یک سوم خردمندی است.
  51- امام صادق علیه السلام فرمودند: خلق خوی دو گونه است؛ یکی اختیاری و دیگری طبیعی، پرسیدند کدام افضل است؟ فرمود: اختیاری، چه صاحب اخلاق طبیعی بر این خوی سرشته شده و توانایی غیر از این ندارد وآن دیگر با رنج و تعب خود را به طاعت وادار می کند پس برتر است.
  ازدواج
  52-از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بهترین زنان شما زنانی خواهند بود که خودشان را خوشبو و دست پختشان لذیذ و خوشبو باشد.
  53- امام صـادق علیه السلام فرمودند: هر زنی که به شوهرش شربت آبی دهد برای او بهتر است از اینکه یک سال عبـادت کند و در آن سال روزها روزه بدارد و شبها را نماز بخواند و نیز خداوند در برابر هر شربت آبی که به شوهــرش می دهد شهری در بهشت برایش بنا میکند و شصت گناه او را می آمرزد.
  56- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر زنی که برای غیر شوهرش خود را خوشبو کند خداوند نماز او را قبول نکند تا زمانی که مثل اینکه غسل جنابت می کند خود را از آن بوی خوش پاک گرداند.
  54- امام صادق علیه السلام فرمودند: مرد نباید هر روز به سر خود روغن بمــــالد و مرد باید آشفته مو دیده شود ، مرد نباید مانند زن مو درخشان دیده شود.
  55- امام صادق علیه السلام فرمودند: شرابخوار شایسته گی ازدواج را ندارد و نباید امانتی به او سپرد ه شود زیرا خداوند متعال فرموده :« اموال خود را به سفیهان ندهید».
  56- امام صادق علیه السلام فرمودند: زفاف را شب برگزار کنید و ولیمه اش را روز بدهید.
  57- امام صادق علیه السلام فرمودند: درخانه ای که کودکی باشد با همسرت نزدیکی مکن.
  58- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که عمری بیشتر می خواهد باید با زنان کمتر آمیزش کند.
  59- از امام صادقعلیه السلام روایت شده که فرمودند: بپرهیزید از ازدواج با زن ابله زیرا همنشینی با او باعث گرفتاری و فرزندانش تباه خواهند بود.
  60- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون خواهید زنی را خواستگاری کنید از مویش بپرسید چنانچه از رویش می پرسید.
  61- امام صادق علیه السلام فرمودند: مانعی ندارد که [مرد] چون بخواهد زنی را به همسری انتخاب کند بصورت و مچهای دست و پای او بنگرد.
  62- امام صادق علیه السلام فرمودند: شومی زن در افزونی مهر و نافرمانی او از شوهر است.
  63- امام صادق علیه السلام فرمودند: زنان بر سه گروه اند: گروهی به سود تو و گروهی به سود و زیان تو و گروهی که تمام به زیان توست و هیچ سودی به تو نمی رساند، آن زنی که به تو سود می رساند دوشیزه است و آن زنی که به سود و زیان تو می باشد زن شوهر دیده است وآن زنی که همه به زیان توست زنی است که بچه از شوهر دیگری دارد و با خود به خانه ی تو می آورد.
  64- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دوشیزه را با اذن پدرانشان ازدواج کنید.
  65- امام صادق علیه السلام فرمودند: مکروه است که چون مرد شبانه از مسافرت برگردد با همسرش درآمیزد.


  استخاره وکیفیت آن
  66- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: که خدا می فرماید:«که از جمله شقاوت بنده ی من آن است که کارها کند و طلب خیر خود را از من ننماید».
  67-روایت شده امام صـادق علیه السلام دربیان کیفیت استــخاره فرمودند: که تعظیم و تمجید و حمد خــدا می کنی وصلوات بر محمـد وآل او می فرستی پس میگویی: «اللهم انّی اَسأ لک باَنّک عالمُ الغیب والشهادة الرّحمن الّرحیمُ وانت علاّم الغیوب، استخیرالله برحمته» پس اگر امر سختی باشد که بیم درآن داشته باشی صد بار بگوو اگر امر آسانی باشد سه مرتبه [شاید مراد استخیرالله برحمته].
  68- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:در استخاره باید طلب خیر خود کند از خداوند عالمیان در سجده ی آخرنافله ی صبح صدویک بار به این نحو که بگوید:«الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد وآله » پس پنجاه مرتبه بگوید: «استخیرالله برحمته» پس باز حمد و صلوات را اعاده کند و پنجاه و یک مرتبه بگوید: «استخیرالله برحمته».
  69- مردی به خدمت امام صـادقعلیه السلام آمد و گفت: فدای تو شوم گاه است که کاری را می کنم و بعـد از آن پشیمان می شوم. فرمود: چرا استخاره نمی کنی؟ گفت: فدای تو شوم چگونه استخاره کنم؟ فرمود: چون نماز صبح را کردی دست را بلند کن برابر روی خود و بگو: « اللهم انّک تعلمُ ولا اعلم ُوانت علاّم الغیوب ، فصل علــی محمدوآل محمد و خِرلی فی جمیع ما عزمتُ به من اموری خیار برکةٍ وعافیةٍ».
  70- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر که هفتاد بار این دعا را برای طلب خیر بخواند البته خدا آنچه خیــــر اوست برای او مقـــدر می گرداند، دعا این است:«یا ابصرالناظرین یااسمع السامعین یا اسرع الحاسبین یا ارحم الراحمین یا احکم الحا کمین صل علی محمد واهل بیتهِ وخِرلی فی الامر الذی اَردتُ».
  71- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرگاه یکی از شما اراده ی کاری بکند پس دو رکعت نماز بخواند پس حمد کند خدا و ثنا گوید بر او صلوات فرستد بر محمد وآل محمد وبگوید: « اللهم اِن کان هذاالامرُ خیراً لی فی دینی ودنیای فیسِّرهُ لی وقدِّرهُ لی واِن کانَ غیرَذالک فاصرفهُ عنّی» راوی پرسید که چه سوره در این دو رکعت بخوانم؟ فرمود: «هرسوره که خواهی واگر خواهی سوره ی قل هوالله احد و قل یا ایها الکافرون بخوان و قل هو الله احد در ثواب برابر است با ثلث قرآن».
  72- امام صـادق علیه السلام فرمودند: هر گاه امری را اراده کنی شش رقعه کاغذ بگیر و سه تای آنها را بنویس «بسم الله الرحمن الرحیم خیرةٌ من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلانةٍ اِفعَلهُ » ودر سه رقعه ی دیگر بنویس «بسم الله الرحمن الرحیم خیرةٌ من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلانةٍ لاتفعل» پس آن رادر زیر مصلای خود بگذار و دو رکعت نماز بکن و چون فارغ شدی برو به سجده و صد مرتبه بگو «استخیرُالله برحمتهِ خیرةً فی عافیةٍ» پس درست بنشین و بگو «اللهم خِرلی وَاختَرلی فی جمیعِ اُموری فی یُسر منکَ وعافیةٍ» پس دست بزن و رقعه ها را مخلوط کن و یک یک از آنها را بیرون آور و نگاه کن اگر سه افعل پیاپی در آید پس بکن آنکار را که اراده کردی واگر سه لا تفعل پیاپی بیرون آید آن کار را مکن واگر بعضی افعل وبعضی لا تفعل برآید تا پنج رقعه بیرون آور اگر افعل بیشتر است عمل کن واگر لاتفعل بیشتر است ترک کن واحتیاج نیست به بیرون آوردن رقعه ی دیگر.

  استغفار و توبه
  73- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس گناهی کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند ، پس اگر سه بار گفت: «اسغفرواالله الذی لا اله الاّ هو الحی القیوم» آن گناه بر او نوشته نشود.
  74- امام صادق علیه السلام فرمودند: بنده مومن چون گناهی کند خداوند او را هفت ساعت مهلت دهد پس اگر از خدا آمرزش خواست چیزی بر او نوشته نشود و اگر این ساعتها گذشت و آمرزش نخواست یک گناه بر او نوشته شود و همانا مومن پس از بیست سال به یاد گناهش افتد تا از خدا آمرزش خواهد و خدا گناهانش را بیامرزد و کافر همان ساعت آن را فراموش کند.
  75-- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که از گناه توبه کند همانند کسی است که گناه ندارد[گناهش پاک می شود] ولی کسی که استغفار می کند و به گناه خود ادامه می دهد همانند کسی است که خدا را به ریشخند گرفته و مسخره می کند .....
  76- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که بر گناه پا بر جا است ولی استغفار از آن می کند همچون مسخره کننده است.
  77- امام صادق علیه السلام از پدرانش از رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: خدارا از روزی خـــود افزونهایی است که آنها را به هر کس که بخواهــد کرامت می کند و خداونـــــــد توبه ی خویش را در سحرگاهان و شامگاهان بر کسی که در شب و یا در روز گناه کرده است ارزانی داشته ، که آیا توبه می کند تا از گناه وی در گذرد و او را بیامرزد.
  78-امام صادق علیه السلام از پدرانش از رسولخـدا صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: بهترین عبادت، ذکر«لااله الاالله ولا حول ولاقوة الابالله»است و بهترین دعا استغفاراست سپس رسولخــــدا آیه ی19سوره ی محمد را خواند که خدا می فرماید:«بدان که معبودی جز خدا نیست وبرای گناهانت استغفار کن».
  79- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که بدی [گناهی] کند تا هفت ساعت از روز مهلت دارد پس اگر [در این مدت] سه مرتبه گفت:«اسغفرالله الذی لا اله الا هوالحی القیوم واتوب الیه » بر او نوشته نشود.
  80- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا مومن گناهی کند وپس از بیست سال به یادش آید واز خدا راجع به آن گناه آمرزش خواهد و خداوند برایش بیامرزد و هر آینه [خداوند] به یادش اندازد تا برایش بیامرزد و همانا کافـــــر گناهی کند و همان ساعت آنرا فراموش کند.
  81- امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ مومنی نیست که در شبانه روز چهل گنـاه کبیره کند وبا پشیمانی بگوید:«استغفرالله الذی لا اله ال هوالحی القیوم و بدیع السموات و الارض ذوالجلال والاکرام واسئله ان یصلی علی محمدوال محمد ان یتوب علی» جز اینکه خدای عزّوجلّ گناهش را بیامرزد و کسی که از چهل گناه کبیره در روز انجام دهد خیری در او نیست.
  82- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس روزی صدبار بگوید«استغفرالله» خدای عزّوجلّ برای او هفتصد گناه بیامرزد و در آن بنده ای که هفتصد گناه کند خیری نیست.
  83- امام صادق علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: بهترین دعا استغفار است.
  84-امام صادق علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: هرگاه بنده بسیار استغفار کند نامه ی عملش بالا رود در حالی که می درخشد.
  85- امام صادق علیه السلام از پیامبرصلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: استغفار و گفتن «لااله الاّ الله» بهترین عبادت است.
  86- از امام صـادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: ادامه دهنده ی گناه درحال استغفار از آن چون کسی خواهد بود که خدا را مسخره می کند.
  87- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس هفتاد بار از خدا بعد از نماز عصر روز جمعه در خواست آمرزش کند و بگوید «استغفرالله واتوب الیه» خدا گناه گذشته اش را خواهد آمرزید و او را در آینده از ارتکاب گناهش نگه خواهد داشت واگر گناهی مرتکب نشده است گناه پدرومادرش را خواهد آمرزید.
  88- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس گناهی مرتکب شود از صبح تا شب به او مهلت داده شود، پس اگر درآن هنگام درخواست آمرزش کند براو نوشته نخواهدشد.
  89- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: درهای بلا را با استغفار کردن ببندید.
  90- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانا خدای بزرگ به توبه ی بنده ی مومنش آنچنان شاد می شود که یکی از شما از یافتن گمشده اش شاد می شود.
  91- امام صـادق علیه السلام فرمودند: آنگاه که سایه ها بر گشتند و بادها وزیدن گرفتند باید بهترین داوری رااز خدای بزرگ درخواست کنید چه آن هنگام به بازگشت بخدا اختصاص دارد.
  92- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسانی که به سبب گناهان عمرشان کوتاه شده و می میرند بیشتر ند از کسانی که با اجل مقدّرشان می میرند.
  93- امام صادق علیه السلام فرمودند: توبه ی نصوح که خداوند به آن امر فرموده، روزه گرفتن در روزهای چهـــار شنبه و پنجشنبه و جمعه است.
  94- امام صادق علیه السلاماز پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: خوشا بحال کسی که در روز قیامت در نامه ی عملش زیر هر گناهی یک «استغفرالله» ثبت شده باشد.
  95- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون گناه بنده زیاد گردد [وخداوند بخواهد اورا پاک کند] و چیزی از کردار[نیک] نداشته باشد که آنرا جبران کند و کفاره ی آنها شود او را به اندوه گرفتار سازد تا کفاره ی گناهانش گردد.

  اسم اعظم
  96- امام صادق علیه السلام در حدیث خلق اسماء فرمودند: چون دید بندگان بدون استعانت از او نمی توانند کاری انجام دهند سه اسم از اسماء خودرا ظاهر ساخت سپس فرمود: ظاهرترین آن سه اسم است بنابراین محقق شد که «الله» اسم اعظم است اما اینکه چرا در عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» سه اسم از اسماء حــق ذکر شده است ، علت آن است که مردم سه دسته اند ، دسته ای طالب دنیـا و دسته ای طالب عقبی و دسته ی سوم طالب مولا هستند. طالب مولا از اسم «الله» استعانت جوید و طالب عقبی از اسم «رحیم» که حاکی از رحمت خاصه ی حق نسبت به مومنین است و طالب دنیا از اسم «رحمن» که از رحمت عامه خداوند نسبت به جمیـع موجودات حکایت می کند مدد و یاری می طلبد ، بنابراین این سه اسم را به منظور استعانت جستن در امور به ما عطا فرموده و ما باید در تمام امور بوسیله ی اسمائش از او استعانت بجوییم.
  97- امام صادق علیه السلام فرمودند:اسم اعظم خدا در قرآن کریم درسوره ی «حمــــــد» بصورت بریده و پراکنده وجود دارد.
  انتخاب دوست
  98-امام صادق علیه السلام فرمودند: سه چیز در هر دوره و زمانی کمیاب است :1- دوستی به خاطر خدا 2- زنی صالح که با همسر خود مهربان باشد 3- فرزند رشید و خرد مند.......
  99- امام صادق علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: هر دو مسلمانی که از هم قهر کنند و سه روز بر آن حال بمانند و صلح نکنند هر دو از اسلام بیرون باشند و هر کدام پیشی گیرد در سخـن گفتن با برادر مسلمان خود ، اوست که روز حساب پیشی گیرد به رفتن به بهشت.
  100- امام جعفر صــادق علیه السلام فرمودند: پیوسته تا دو مسلمان با هم قهرند ابلیس شاد است و چون آشتی کنند زانوهایش بلرزد و به هم خورد و بند هایش از هم بگسلد و فریاد کشد واویلا گوید از هلاکتی که دیده است .
  101 -امام جعفر صـادق علیه السلام فرمودند: حاجتهای خودتان را از برادران دینی خود خواهش نکنید، که اگر خواستید ، و به شما ندادند خشمگین شوید .
  102- امام صادق علیه السلام فرمودند: محبوب ترین برادران نزد من کسی است که عیبهای مرا پیش من هدیه آورد.
  103- امام صـادق علیه السلام فرمودند: دوست خود را از اسرار خود به اندازه و حدّی مطّلع ساز که اگر آن اندازه به دشمن بگوید نتوان به تو زیان برساند چرا که گاهی دوست ممکن است روزی دشمن شود.
  104- امام صـــادق علیه السلام فرمودند: مراعات حد ّو مرز دوستی در هر کس بود[همه اش یا مقداری] او دوست است و گرنه نسبت دوستی و صداقت به او نده،این پنج نکته عبارت از:1 - آنکه نهان وآشکار دوست برای تو یکسان باشد 2- آنکه زینت تو را زینت و آراستگی خودش ببیند و عیب و نقصان تو را عیب خویش بشمارد 3- اگر به ریاست و ثروت و پست و مقامی رسیـــد این پست و پول رفتاراو را نسبت به تو عوض نکند 4- اگر قدرت و توانگری دارد از آنچه دارد نسبت به تو دریغ و مضایقه نکند 5- [اگر جامع همه ی آنهاست]اینکه تو را در گرفتاریها رها نکند و تنها نگذارد،آری....اینهاست آیین دوستی و برادری دینی31- حضرت صادقعلیه السلام فرمودند: هر که برای خدا نه چیز دیگر و برای در خواست وعده ی او و دریافت آنچه نزد خداست به دیدار برادرش رود خدا هفتاد هزار فرشته بر او گمارد که فریاد زنند هان ! پاک گشتی و بهشت خوشت باشد.
  105- حضرت صادق علیه السلام فرمودند: هر که برای خدا از برادرش دیدن کند، خدای عزّوجلّ فرماید: مرا دیدن کردی و ثوابت بر من است و به ثوابی جز بهشت برایت خرسند نیستم.
  106- امام صـادق علیه السلام فرمودند: شایسته نیست برای مرد مسلمان که با شخص تبهکار واحمق و دروغگو رفاقت کند.
  107- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرگاه مردی را دوست داشتی او را بدان آگاه ساز ، زیرا که آن دوستی میان شما را پا بر جاتر کند.
  108- امام صادق علیه السلام فرمودند: در عقاید مردم کنجکاوی نکن که بی رفیق خواهی ماند.
  109- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که برادرش را خجالت دهد پیوند با حرام است ، هر که برادرش راغمگین نماید حرمت و عزّتش ساقط است.
  110- امام صـادق علیه السلام فرمودند: دوستی را شرایطی است که کسی همه ی این شرایط در او نیست او را دوست کامل مشمار و کسی که هیچ یک از این شرایط در او نیست او را به هیچ مرتبه از دوستی نسبت مـده : آنکه پنهان وآشکارش برای تو یکی باشد، آنکه آراستگی تو را آراستگی خود بدانـد و سرافکندگی تو را سرافکندگی خودش ،آنکه ثروت و مقام روحیه ی او را تغییر ندهد،آنکه از آنچه در دسترس توانایی اوست از تو دریغ ندارد و آنکه در سختیهای روزگار تو را رها نکند.
  111- امام صادق علیه السلام فرمودند: با کسی دوستی کن که تو بوجودش افتخار بدست آوری و با آن کس رفاقت مکن که او بوجود تو کسب افتخار کند.
  112- امام صـــادق علیه السلام فرمودند: چون وارد خانه ی برادر مومن خود شدی همه ی کرامتها و محبت ها را بپذیر به جز صدر نشینی و بالا دست قرارگرفتن.
  پدر ومادر
  113- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: نیکویی واحسان به پدر ومادر دلیل خـــداشناسی انسان است زیرا که هیچ عبادتی مانند احترام به پدرومادر خدا را خشنود نمی سازد.
  114- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس به پدر ومادر خود نظر دشمنی کند در صورتی که آن دو به او ستم کرده باشند خداوند نمازش را نپذیرد.
  115- امام صادق علیه السلام فرمودند: کمترین آزردن پدرومادر گفتن اُف است واگر خداوند چیزی را آسان تر از آن می دانست از آن نهی می فرمود.
  116- امام صادق علیه السلام فرمودند:آن کس که از نسب خود اگر چه پست باشد بیزاری جوید بخدا کافر شده است.
  117- از امام صادق علیه السلام پرسیدند آیا فرزند می تواند پدرش را پاداش دهد؟ [زحمات اورا جبران کند] فرمودند: پاداشی برای پدر نیست جز در دو صورت : یکی پدر بَرده باشد و پسر او را بخرد وآزاد کند و دیگری پدر بدهی داشته باشد و پسر آن را بپردازد.
  118- از امام صادق علیه السلام پرسیدند پــدرم به حدی پیر و ناتوان شده که او را برای قضای حاجت به پشت می بریم ؟ فرمودند:اگر توانی خودت این کار را مباشرت کنی بکن و خودت برایش لقمه کن تا سپرآتش فردایت باشد.
  119- امام صادق علیه السلام فرمودند: با پدرها خوش رفتاری کنید تا فرزندان با شما همان کند.
  120- امام صادق علیه السلام ازامام علی علیه السلام روایت کرده که فرمودنـــد: مرده هایتان رااز زیارت کنید که آنان به زیارت شما خوشحال می شوند و هر کس حاجت خود را در نزد قبر پدرومادرش پس از آنکه برای آنان دعا کرد از خدا بخواهد.
  120- امام صادق علیه السلام فرمودند: با پدران خود نیکی کنید تا به عوض فرزندان شما با شما نیکی کنند و نسبت به زنان مردم پاکدامن باشید تا زنان خودتان پاکدامن بمانند.
  122- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که دوست دارد خــــداوند سختیهای مرگ را بر او سبک وآسان گرداند باید نسبت به خویشاوندانش زیاد پیوند داشته باشد و به پدرومادرش نیکوکار و هرگاه چنین بود خداوند سختیهای مرگ را بر او آسان گرداند و هیچگاه فقر و نداری به او نرسد.
  123- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس با سه کس ستیزه کند خوار گردد: پدر، پادشاه، طلبکار.
  124- امام صادق علیه السلام فرمودند: در کتاب علی علیه السلام یافتم که گناهان کبیره پنچ چیزاست: برای خدا ی عزّوجلّ شریک قراردادن و نا فرمانی پدرومادر وربا خواری، پس از آنکه بداند حرام است و فرار از جنگ و بازگشت به محیط کفر پس از مهاجرت به محیط اسلام.
  125- امام صادق علیه السلام فرمودند: ملعون است کسی که والدینش را بزند و کسی که آزار به آنها رساند.
  بیماری و شفا
  126- یکی از فرزندان امام صادق علیه السلام بیمار شد حضرت به او فرمود:ای پسرکم بگو: «اللهم اشفعنی بشفائک ودوانی بدوائک وعافنی من بلائک فانّی عبدک وابن عبدک».
  127- امام صادق علیه السلام فرمودند: دست خود را بر جای درد بگذار و سه بار بگو« الله الله ربی حقّاً لااُشرک به شیئاً اللهم انت لها ولکّل عظیمة ففرّجها عنّی».
  128- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دستت را بجای درد بگذار وبگو: «بسم الله وبالله ومحمــــد رسول الله صلی الله علیه وآله ولا حول ولا قوّة الاّ بالله ،اللهم اَمسَح عنّی ما اَجدُ »سپس با دست راستت سه بار بر موضع درد بکش.
  129- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس دریک شب بیمار گردد و آن بیماری را بپذیرد خدا برایش عبادت شصت سال بنویسد، راوی پرسید پذیرفتن بیماری یکشب به چه معناست؟ فرمود: در آن شب از آنچه به او رسیده است پیش کسی شکایت نکند.
  130- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: خداوند هرگاه بنده ای را دوست دارد به او نظر می افکند وآن گاه که به او نظر افکند به او سه چیز تحفه می دهد: یا تب یا چشم درد یا سردرد.
  131- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هیچ یک از پیروان ما دردی به او نمی رسد مگر آن که سبب گناهی است که قبلاً مرتکب شده است وآن دردی که براو عارض شده باعث پاک شدنش از آن گناه است.
  132- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: شبی سر درد کشیدن تمام گناهان آدمی را [جز گناهان کبیره] از بین می رود.
  133- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: تب یک شب کفاره ی گناهان گذشته وآینده ی [آدمی]است.
  134- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که برای خدا به عیادت بیماری برود آنچه را که بیمار در حق او دعا کند خداوند آن را مستجاب می فرماید.
  135- امام صادق علیه السلام فرمودند: برای رفع اسهال که قدری از برنج بگیرند و بشویند و در سایه بخشکانند و بر روی آتش بو بدهند و نرم بکوبند و هر بامداد یک کف از آن بخورند.
  136- امام صادق علیه السلام فرمودند: برای رفع تنگی نفس از بول شتر بخور تا آرام شوید.
  137- امام صادق علیه السلام فرمودند: ماهی خوردن برای درد چشم زیان دارد و دست مالیدن بعد از شستن دست بعداز غذا خوردن امان می دهد از درد چشم و در روز پنج شنبه و جمعه شارب وناخن گرفتن از درد چشم امان می بخشد.
  138- امام صادق علیه السلام فرمودند: برای درد گلو چیزی نافع تر از خوردن شیر نیست.
  139-امام صادق علیه السلام برای رفع درد سر فرمودند:به حمام برو وپیش ازآب زدن هفت جام آب گرم برسربریز ودرهرمرتبه«بسم الله »بگو.
  140- امام صادق علیه السلام فرمودند: خاک قبر مطهر امام حسینعلیه السلام شفای هر دردی است.

  بوی خوش وعطر زدن
  141- امام صادق علیه السلام فرمودند: رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم پول برای خرید بوی خوش بیشتر از پول برای خرید خوراک مصرف می نمود.
  142- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر چه در بوی خوش خرج کنی اسراف نیست.
  143- امام صادق علیه السلام فرمودند: دو رکعت نماز با استعمال عطر برگزار شود برتراز هفتاد رکعت نمـاز بی استعمال عطر است.
  تفکر
  144- امام صادق علیه السلام فرمودند: یک ساعت در کار دین اندیشیدن از یک سال پرستش خدای بزرگ بهتر است.
  145- امام صادق علیه السلام فرمودند: بهترین عبادت همواره اندیشیدن درباره خدا و قدرت اوست.

  تکبر
  146- امام صادق علیه السلام فرمودند: تکبر در بدترین مردم است از هر جنسی که باشند، کبر و بزرگ منشی لباس مخصوص خداست، کسی که با لباس خدای عزّوجلّ منازعه کند خدا جز پستیش نیفزاید.
  147- امام صادق یا امام باقر علیهم السلام فرمودند: هر که به سنگینی ذرّه ای تکبر در دلش باشد داخل بهشت نشود.
  148- امام صادق علیه السلام فرمودند: تکبر این است که مردم را خوار شماری و حق را سبک شماری.
  149- امام صادق علیه السلام فرمودند: در جهنم درّه ای است بنام دوزخ برای متکبرین که از شدّت حرات خود بخدای عزوجل شکایت کرد و درخواست کرد به او اجازه دهد نفس کشد پس چون نفس کشید جهنم شعله ور شد.
  150- امام صادق علیه السلام فرمودند: متکبرین در روز قیامت بصورت مور درآیند و مردم آنها را پایمال کنند تا از حساب آنها فارغ شود.
  151- امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ کس لاف بزرگی نزند جز به سبب ذلتی که در خود می بیند. و نیز فرمود :مرد تکبر و گردنکشی نکند مگر به جهت ذلتی که در خود می بیند.
  152- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که به اندازه ی خردلی از کبر در دل او باشد وارد بهشت نخواهد شد وآن که به قدر خردلی از ایمان در دل خود داشته باشد به دوزخ نخواهدرفت .راوی پرسید فدایت شوم گاهی اتفاق می افتد که چون انسان لباس [نو] می پوشد و بر مرکب سوار می شود نوعی احساس خودبزرگ بینی و بزرگی به او دست می دهد آیا به نظر شما منشأ این [حالت] از کبر است؟ فرمود: نه،اینگونه حالت کبر نیست بلکه مراد از کبر انکار کردن حق است [وخودرا به ناحق بجای حق قرار دادن] همانگونه که ایمان اقرار کردن به حق می باشد.


  تواضع

  153- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا دو فرشته در آسمان بر بندگان گماشته شده اند ، که هر کس برای خدا تواضع کند او رابالا برند و هر کس که تکبر کند پستش کند.
  154- امام صـادق علیه السلام فرمودند: از تواضع است که در نشستن به پایین مجلس راضی باشی و به هر که برخوری سلام کنی و مجادله را ترک کنی اگر چه حق با تو باشد و دوست نـــــداشته باشی که تو را به تقوی بستاند.
  155- امام صادق علیه السلام فرمودند:از تواضع است که مرد در جایی بنشیند که پایین تر از مقام وشرف او باشد.
  156- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس از خودش خوشش آید تباه می گردد و هر کس از رأی واندیشه ی خود خوشش آید سرانجام هلاک و تبا خواهدشد.
  157-از امام صادق علیه السلامروایت شده که فرمودند: هر کس متکبرانه روی زمین حرکت کند زمین از زیر و بالایش به او لعنت خواهد کرد.
  158- امام صادق علیه السلام فرمودند: پروردگار بزرگ به افرادی که بخاطر او فروتنی میکنند در مقابل فرشتگان مباهات می نمای.
  جوانی
  159- امام صادق علیه السلام فرمودند: به راستی که دوست داشتنی آفریدگان نزد خداوند جوان کم سال وخوش سیمایی است که جوانی و زیبایی اش را در راه فرمانبری از خداوند بزرگ قرار داده است آنکه خداوند بزرگ به وی نزد فرشتگان افتخار می کند و می فرماید: «این بنده ی حقیقی من است».
  160- امام صادق علیه السلام فرمودند: دوست نمی دارم جوانی از شما را ببینم جز آنکه کار روزانه اش یکی از دو کار باشد یا عالم و دانشمند و یا دانشجو، واگر چنین نکند زیاده روی کند واگر زیاده روی کرد ضایع شود واگر ضایع شد گناه کرده واگر گناه کرد ساکن دوزخ شود سوگند به آنکه محمد را به حق برانگیخته.
  161- امام صادق علیه السلام فرمودند: بهترین جوانان شما کسانی اند که خود را به بزرگسالان شبیه سازند و بدترین کهن سالان شما کسانی اند که خود را به جوانان شما شبیه سازند.

  چشم زخم
  162- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر کسی ترسد که چشم او در کسی یا در او اثر کند سه مرتبه بگوید:«ماشاءالله لاحول ولا قوة الا بالله العلی العظیم».
  163- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرگاه کسی با هیات نیکو خواهد که از خانه بیرون رود سوره ی «قل اعوذ برب الناس و قل اعوذبرب الفلق» بخواند و بیرون رود تا چشم بد در او اثر نکند.
  154- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکه را اثر چشم به او رسیده باشد دستها را برابر رو بلند کند و سوره ی «حمدوقل هوالله احد وقل اعوذبرب الفلق وقل اعوذبرب الناس» را بخواند، و دست بر پیش سر بکشد.

  حسد

  165- امام صادق علیه السلام فرمودند:آفت دین حسد وخودبینی و به خود بالیدن است.
  166- امام صادق علیه السلام فرمودند: مومن رشک می برد ولی حسادت ندارد و منافق حسد می ورزد و رشک ندارد.
  167- امام صادق علیه السلام فرمودند: حسد ایمان را می خورد چنانکه آتش هیزم را.
  4- امام صادق علیه السلام فرمودند: ریشه حسد از کوری دل وانکار خداست واین دو بال کفر و حسد بود که قابیل را د رحسرت همیشگی انداخت و چنان هلاکش کرد که هیچ وقت نجات ندارد و حسد دار توبه ندارد زیرا شرط توبه ترک گناه است واو بر حسد خود مصرّ و باقی است.
  168- امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگامی که نوح از کشتی فرود آمد شیطان به نزدش آمده و گفت: در روی زمین بزرگترین منّت را تو بر من داری زیرا که این بـد کرداران را نفرین کـردی و مـرا از زحمت گمـراه ساختنشان راحت کردی ، می خواهی دو نکته بیاموزمت؟ زنهار از حسد که آن با من کرد آنچه کرد،و زنهار از حرص که آن باآدم کرد آنچه کرد.
  169- امام صادق علیه السلام فرمودند: حسود پیش از آنکه به محسود زیان زند به خود زیان رساند که با حسد خود برای خویش لعنت بجای نهاد و برای آدم علیه السلام برگزیدگی.
  170- امام صادق علیه السلام فرمودند: حسود هیچگاه آرزومند راحتی دل نباشد.
  171- امام صادق علیه السلام فرمودند: مومن غبطه خورد ولی حسد نورزد و منافق حسد ورزد اما غبطه نخورد.

  خواص بعضی از سوره ها
  172- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که به هنگام آرمیدن در بستر یازده بار سوره ی « قل هوالله» را بخواند خداوند او را در خانه اش و خانه های اطرافش [از هر گزندی] حفظ خواهد کرد.
  173- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که یک هفته بر او بگذرد و [حتی یکبار] سوره ی « قل هوالله»را نخواند اگر بمیرد در این حال ، بر دین ابولهب مرده است.
  174- از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخـداصلی الله علیه وآله فرمودند: هر کس سوره ی «الهیکم التکاثر» را به هنگام خواب بخواند از فتنه و بلای قبر در امان خواهد ماند.
  175- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: خواندن سوره ی «حمد» باعث شفا یافتن از هر دردی است مگر آن که مرگ انسان حتمی باشد که در این هنگام سودمند نمی افتد.
  176- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس سوره ی «واقعه» رادر هر شب جمعه بخواند خدا او را دوست خواهد داشت و پیش همه ی مردم محبوبش خواهد گردانید و در دنیا هرگز ناراحتی نخواهد دید و به فقر و بدحالی و آفتی از آفتهای دنیا مبتلا نخواهد گردید و از رفقا و یاران امیر مومنان خواهد بود.
  177- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس سوره ی « قل هوالله» رادر هنگام بیرون رفتن از منزل ده بار بخواند همواره در حفظ و حراست خدای خواهد بود تا به خانه برگردد.
  178- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کسی که به خدا و روز واپسین معتقد است نباید بعد از نماز فریضه خواندن سوره ی « قل هوالله » را ترک نماید زیرا هر کس آن سوره را بخواند خدا خیـــر دنیا و آخرت را برای وی و پدرومادر و فرزندانش گردآورد.
  179- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس سوره ی «انا انزلناه» رادرهر نماز واجبی بخواند فرشته ای به وی صدا می زند که ای بنده ی خدا! خدا گناه گذشته ات را آمرزید، پس عملت را از سر بگیر.
  180- امام صادق علیه السلام فرمودند: که پدرم صلوات الله علیه فرمودند: « قل هوالله احد» یک سوم قرآن است و «قل یا ایهاالکافرون» یک چهارم آن است.
  181- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر سوره ی «حمد» هفتاد بار بر مرده ای خوانده شود و روح به تن او باز گردد شگفت نیست.

  دروغ
  182- امام صادق علیه السلام فرمودند: خداوند برای بدی قفلهایی قرار داده و کلیدهای آن قفلها شراب است واز شراب بدتر دروغ است.
  183- امام صـادق علیه السلام فرمودند: از چیزهایی که خداوند بوسیله ی آن به دروغگویـــان کمک کرده است ،فراموشی است.
  184- امام صادق علیه السلام فرمودند: دروغ بر خدا و رسولش از گناهان کبیره است.
  185- از امام صـــادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دروغگو با برهانهای روشن هلاک گردد و پیروانش بوسیله ی شبهات.
  186- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودنـــــد: نشانه ی دروغگویی این است که از آسمان و زمین و مشرق و مغرب خبری دهد ولی آنگاه که از حرام و حلال خدا از او بپرسی چیزی نزد او نیست که پاسخ دهد.
  187- امام صادق علیه السلام فرمودند:اصلاح کننده ی [بین دونفریادوجمعیت] دروغگو نیست.
  188- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که فراوان دروغ بگوید آبرو و شرفش از بین خواهد رفت.
  189- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر که سخنش زیاد شود دروغش فراوان خواهد بود.

  دعا
  190-از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرگاه یکی از شما خواهد دعا کند در حق همگان دعا نماید زیرا این از موجبات پذیرش دعا است.
  191- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که شاد شود که دعایش به اجابت رسد بایـــد کسب خودرا پاک و حلال کند.
  192-از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر گاه یکی از شما دعا کند پس عمومیت دهد زیرا که آن به اجابت نزدیکتر است.
  193- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانا مومن دعا کند واجابت دعایش تا روز جمعه[یا روز قیامت] به تأخیر افتد.
  194- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که دعا کند و نام پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم را نبرد آن دعا بالای سرش بچرخد [مثل پرنده] و چون نام پیامبر صلی الله علیه وآله را ببرد دعا بالا رود.
  195- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا بنده ای دعا کندپس خدای عزّوجلّ به دو فرشته فرماید: من دعای او را به اجابت رساندم ولی حاجتش را نگه دارید زیرا که من دوست دارم آواز او را بشنوم و همانا بنده ای هم هست که دعا کند پس خدای تبارک و تعالی فرماید: زود حاجتش را بدهید که آوازش را خوش ندارم.
  196-امام صادق علیه السلام فرمودند:دعای انسان برای برادر[دینی اش]درغیاب اوروزی را فراوان کندواز نا خوشی وبدی جلوگیری کند.
  197- از امام صـــــادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: سه کس هستند که دعای آنها به خودشان برگردد و به اجابت نرسد: اول مردی که خداوند به او مالی ارزانی داشته واو بیجا و بی مورد خرج کرده و سپس بگویــــد : خدایا به من روزی بده که به او گفته شود آیا به تو روزی ندادم. دوم مردی که بر همسر خود یا اینکه به او ستم کند و نفرین کند که به او گفته شود آیا کار[جدایی وطلاق] او را به دست تو ندادم ، و اما سوم مـــردی که در خانه اش بنشیند و بگوید پروردگارا به من روزی بـده که به او گفتـــه می شود آیا برای تو راه پیدا کردن روزی را ندادم.
  198- امام صادق علیه السلام فرمودند: دعا از نیزه ی تیز، نافذ تر است.
  199- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بر تو باد به دعا زیرا که درمان هر دردی است.
  200- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که از بلایی بترسد که به او برسد ،پیش از رسیدن آن بلا درباره ی آن دعا کند خدای عزّوجلّ هرگز آن بلا را به او ننماید.
  201- امام صادق علیه السلام فرمودند: دعا را در چهار هنگام بخوانید،هنگام وزیدن بادها و برطرف شدن سایه ها [ظهر] و فروشدن باران و هنگام ریخته شدن اولین قطره ی خون مومن [در جهاد یا غیره] زیرا در این چیزها درهای آسمان باز است.
  202-امام صادق علیه السلام فرمودند:دعا در چهار جا به اجابت میرسددرنماز وتر، بعداز سپیده دم، بعداز ظهر و بعداز مغرب [بعداز نمازها].
  203- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرگاه خواستی دعا کنی پس خدای عزّوجلّ را تمجید کن و سپاسگزار واو را تسبیح و تهلیل کن واو را ستایش کن و بر محمدوآل او صلوات بفرست پس در خواست کن تا به تو داده شود.تمجید[الله اکبر] ، تحمید[الحمدلله] ،تسبیح[سبحان الله] ،تهلیل[لا اله الا الله]
  204- از امام صادق علیه السلام پرسیده شده که از دو مردی که یکی شب تا صبـــح به نماز می ایستد و دیگری تا صبح نشسته و به دعا مشغول است ، کدام از آن دومرد کارش برتر است؟ فرمودند: آن که به دعا مشغول است.
  205- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بعد از نماز صبح نشستن و به تعقیب و دعا پرداختن تا آفتاب طلوع کند از پیمودن روی زمین به منظور روزی بدست آوردن رساتر واثر بخش تر است.
  206- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که خواهان است که دعایش در حال سختی به اجابت رسد باید در حال راحتی وآسایش بسیار دعا کند.
  207- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر گاه دعا کردی با دل روی آور وآنگاه گمان داشته باش که حاجتت دَم در است.
  208- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر گاه دلتـان شکست دعا کنید زیرا دل تا پاک و خالص نشود شکسته نمی شود.
  209- امام صادق علیه السلام فرمودند:کسی که چهل تن از برادران خودش را پیش بیندازد وبرای آنها دعا کند وسپس برای خود دعا نماید دعای او درباره ی آنان وخودش مستجاب می شود.
  210- امام صادق علیه السلام در مورد طولانی یا کوتاه بودن بلا فرمودند: چون به هر کدام شما که گرفتار بلا شدید الهام شد دعا کنید، بدانید که مدت بلا کوتاه است.
  211-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هنگامی که حالت رقّت به شما دست داد دعا کنید زیرا قلب چون خلوص یابد رقّت دارد.

  ذکر
  212- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: ای سفیان! هرگاه خدا به یکی از شما نعمتی عطا فرمود بایست خدای عزّوجلّ را ستایش و سپاس گوید، یعنی بگوید:«الحمدلله» وهرگاه روزیش دیر رسد باید درخواست آمرزش کند، یعنی بگوید:«استغفرالله» و هرگاه اندوهگین شد، بگوید:« لا حول ولا قوّة الا بالله العلی العظیم».
  213- از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: ذکر «سبحان الله و لا اله الا الله والله اکبر» را زیاد بگویید چون روز قیامت این اذکار به همراه فرشتگان از پیش رو و پشت سر خواهند آمد و اینها همان باقیات و صالحات است.
  214- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هیچ کس دعای خود را با ذکر «ماشاءالله لا حول ولا قوّة الا بالله» ختم نمی کند مگر آنکه حاجت او بر آورده گردد.
  215- از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: برای خود سپر تهیه کنید، عرض کردند:ای رسولخدا آیا دشمنی تهدیدمان می کند؟ فرمود: نه، بلکه از آتش دورخ بگویید:«سبحان الله والحمد لله و لا اله الا الله والله اکبر».
  216- امام صادق علیه السلام فرمودند: سخت ترین چیزی که خدا بر خلقش واجب ساخته ذکر خداست ،مقصودم گفتن « سبحان الله والحمد لله و لا اله الا الله والله اکبر» نیست اگر چه این جمله ذکر است بلکه مقصودم یاد آوردن خداست در آنچه حلال و حرام فرموده که اگر طاعت خداست عمل کند واگر معصیت است ترک کند.
  27- امام صادق علیه السلام فرمودند: در آنچه خدا با موسی مناجات کرد [این بود که] فرمود: «ای موسی مرا در هیچ حالی فراموش مکن زیراکه فراموش کردن من دل را می میراند».
  218- امام صادق علیه السلام فرمودند: خدای عزّوجلّ می فرماید:« ای فرزند آدم مرا در میان مردم یاد من تا من تو را در میان گروهی بهتر [فرشتگان] یاد کنم».
  219- امام صادق علیه السلام فرمودند: خدای عزّوجلّ می فرماید: « هر که در میان دسته ای از مردم مرا یاد کند من او را در میان دسته ای از فرشتگان یاد می کنم».
  220- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیعیان ما آنهایی هستند که هر گاه تنها باشند ذکر خدا بسیار کنند.
  221- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که خدا را بسیار یاد کند خداوند او را در بهشتش در کنف رحمت خود جای دهد.
  222- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: صاعقه ها به کسی که ذکر خدا گوید و ذاکر است اصابت نکند ،پرسیده شد ذاکر کیست؟ فرمود: آنکه صد آیه بخواند [در شبانه روز].
  223- امام صادق علیه السلام فرمودند: خدای عزّوجلّ فرمود: «هرکه مرا در نهانی یاد کند من او را در آشکارا یاد می کنم».
  224- امام صادق علیه السلام فرمودند: بهای بهشت [گفتن] « لا اله الا الله والله اکبر» است.
  225- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هنگامی که خورشید غروب گشت پس ذکر خدای عزّوجلّ کن واگر با مردمی که تو را از ذکر خدا باز دارند پس از نزد آنان بر خیز و دعا کن.
  226- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که در انفاق کردن مال و حضور در میدان جنگ برای جهاد در راه خدا و بیداری در شبها برای راز و نیاز گفتن به خدا بخل بورزد لااقل از گفتن «سبحان الله والحمدلله ولااله الا الله والله اکبر،و، لاحول ولا قوة الا بالله » بخل نورزد.

  رزق وروزی
  227- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: علت آنکه خداوند [در غالب اوقات]وسعت داده روزی احمقان را [که به راحتی وبااندکی زحمت به آنها می رسد] آن است که عبرت بگیرند عقلا [انها که خود را صاحب عقل می دانند] و بدانند که وسعت رزق و رواجی کسب به عقل و حیله و تدبیر و تزویر نیست.
  228- امام صادق علیه السلام فرمودند: ظرف غذا شستن وآستانه را جاروب کردن جلب روزی می کند.
  229- از امام صـادق علیه السلام روایت شده که امام علی علیه السلام فرمودند: ....شستن هر دو دست پیش ازغـــذا خوردن و پس از آن روزی را زیاد نموده واز چرب شدن لباس جلوگیری می کند و دیده را روشن می سازد.
  230- از امام صادق علیه السلام روایت شده که امام علی علیه السلام فرمودند:..... از گنـاهان بپرهیزید که بنده چون گناه می کنـــد روزیش دیرتر می رسد بیماران خود را باصدقه دادن درمان کنید و ثروت خود رابا زکات دادن بیمه کنید نماز برای هر فرد با تقواباعث نزدیکی به پیشگاه الهی است....
  231- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکه به معاش اندک خدا راضی گردد خدا هم به عمل اندک او راضی شود.
  232- امام صادق علیه السلام فرمودند: خدای عزّوجلّ می فرماید: «اگربر بنده ی مومنم تنگ گیرم غمگین شود در صورتی که این تنگی ،او را به من نزدیکتر سازد و اگر بر بنده ی مومنم وسعت دهم شادمان گردد در صورتی که آن وسعت او را از من دورتر کند.
  233- امام صادق علیه السلام فرمودند: حرام بسیار روزی را از میان می برد.
  234- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکه همتش صرف روزیش گردد خطای او بر او نوشته می شود.

  روش همسرداری

  235- امام صادق علیه السلام فرمودند: بهترین زنان شما زنی است که خوشبو و خوش طبخ باشد.
  236- امام صادق علیه السلام فرمودند: بیشتر خیر در وجود زنان است.
  237- امام صـادق علیه السلام فرمودند: هر کس زنی بگیرد باید احترامش کند زن شما لعبت و دلبر است هر کس لعبتی به دست آورد نباید آن را ضایع سازد.
  238- امام صادق علیه السلام فرمودند:خدا بیامرزد مردی را که رابطه ی میان خود و همسرش را نیکو سازد خداونداختیار او را به دست مرد داده و وی را سرپرست او قرار داده است.
  239- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس با خانواده اش نیکو رفتار باشد خداوند بر عمرش بیفزاید14- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:لذت بردن زن در عمل زناشویی نودونه برابر لذتی است که مرد از آن عمل لذت می برد ولکن خدا آنان را در پوششی از شرم قرار داده است.
  240- امام صادق علیه السلام فرمودند: مرد در خانه و خانواده به سه خصلت محتـاج است که اگر در طبیعتش هم نباشد باید بر خود تحمیل کند: خوشرفتاری، گشاده دستی به اندازه و غیرت ناموسی.
  241- امام صادق علیه السلام فرمودند: به زنان مردم خیانت نکنید تا زنانتان خائن نشوند.
  242- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا خداوند تبارک و تعالی میل زناشویی را در ده سهم قرار داده است که نه سهم آن در زن است و یک سهم در مردان، واگر نبود آن مقــدار حیــا که خدای عزّوجلّ به مقدار شهوت در زنان قرار داده به هر مردی نه زن در می آویخت.
  243- امام صــادق علیه السلام فرمودند: وقتی شوهر به خانه وارد می شود بایـد به خانواده اش سلام کند و قبلاً کفشش را به زمین بزند و سرفه کند تا خانواده را از آمدن خود خبر دهد مبادا چیزی بییند که او را ناخوش آید.
  244- امام صادق علیه السلام فرمودنـــد: سزاوارنیست که زن هیچگاه بدن خودرا بـــدون زینت گذارد اگر چه با آویزان کردن گردنبندی باشد و سزاوار نیست که دست زن بدون رنگ باشد اگر چه با کمی حنا باشد واگر چه آن زن پیر و کهنسال بوده باشد.
  245- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسانی که به پشت و عقب زنان نگاه می کننداین نباشد از این که دیگران به عقب زنان آنها نگاه کنند.
  246- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر قـــدر مرد زنان را بیشتر دوست داشته باشد فضیلت ایمانش زیادتر است.
  247- امام صادق علیه السلام فرمودند:از نیک بختی مرد است که به سرپرستی همسرش قرار گرفته باشد.
  248- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: چهار چیز از اخلاق و روش پیامبران است، پاکیزگی خود را، خوشبو ساختن، مو رااز بدن ازاله کردن و زیاد با زنان همبستر شدن.
  249- از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرزنی که در خانه ی شوهرش چیزی را از جایی بردارد و به جای مناسبی بگذارد و هدفش اصلاح در نظم خانه باشد خــــدای بزرگ بسویش نظر افکند و هرکس که خدا بسویش نظر نماید عذابش نخواهد نمود ، ام سلمه گفت: همه چیز برای زنان بی نوا مانده است ،حضرت فرمود:آری،آنگاه که زن بادار شود به منزله ی روزه داری است که با جان و مال در راه خدا پیـــکار می کند و خواهدبود آنگاه که وضع حمل نمود برایش اجری که به سبب بزرگی آن نـــدانی چه چیز است وآنگاه که به کودکش شیر می دهـــد از برای هر مکیدنی ثوابی برابر با آزاد نمودن یکی از فرزنـــــدان اسماعیل برای آن زن خواهد بود وآنگاه که از شیر دادن فراغت یافت فرشته ای به پهلویش دست می زند و به وی می گوید کارت رااز سر بگیر که خدا گناهانت را همه آمرزید.
  250- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرزنی از شوهر شرابخوار خود اطاعت کند گناهش بشمار ستارگان آسمان خواهد بود و هر زنی نوزادی که از او بیاورد پلید است و خدا هیچ عبادتی از او نمی پذیرد تا شوهرش بمیرد یا خود را از قید آن شوهر آزاد سازد .
  251- امام صـــادق علیه السلام فرمودند: هرزنی که جامه اش را بـــدون اجازه ی شوهرش در خانه بیگانه بگذارد پیوسته در لعنت خداست تا به خانه اش برگردد.
  زهد
  252- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: زاهد در دنیاکسی است که از ترس حساب حلال خدا را ترک کند واز بیم عذاب گرد حرام نمی رود.
  253- از امام صادق علیه السلام روایت شده که امام علی علیه السلام فرمودند: زاهد نزد ما کسی است که بداند و به آن عمل کند و به کیفر الهی یقین داشته واز آن بر حذر باشد واگر روز را به سختی به پایان رساند خدا را بستاید واگر به خوشی وآسانی صبح کند او را سپاس گوید ،پس زاهد چنین کسی است.
  254- از امام صادق علیه السلام روایت شده که امام علی علیه السلام فرمودند: زاهد کسی است که موعظه شود و پند گیرد و دستورات خدا را بداند و به آن عمل کند و به عذاب الهی یقین داشته از آن بپرهیزد پس مردمان زاهد کسانی خواهند بود که موعظه شوند و بپذیرند واحکام الهی را بدانند و به آن رفتار کنند و کیفر خدا را باور داشته باشند واز آن حذر نمایند واگر در آسانی قرار گیرند خــــدا را سپاس گویند و اگر در تنگی و سختی در آیند شکیبایی گیرند.
  سکوت
  255- امام صادق علیه السلام فرمودند: خاموشی گنجی پر بار وزینت بخش شخص بردبار و پوشش افـراد نادان می باشد.
  256- امام صادق علیه السلام فرمودند: حضرت عیسیعلیه السلام فرمودند: بجز ذکر خدا سخن بسیارنگویید زیرا که کسانی که بجز ذکر خدا سخن بسیار می گویند دلهایشان سخت است ونمی دانند.
  257- امام صادق علیه السلام فرمودند: در حمکت آل داود است که بر عاقل لازم است که به وضع زمان خود آشنا باشد وسرگرم کار خود باشد وزبانش را حفظ کند.
  258- امام صادق علیه السلام فرمودند: بنده ی مومن تا زمانی که خاموش باشد نیکو کار نوشته شود وچون سخن گوید نیکو کار یا بدکردار نوشته شود.
  259- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس بداند سخن وی بیانگر کار اوست سخن کم گوید مگر در کار خیر.

  سلام
  260-ا ز امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:هرکس بگوید:«السلام علیکم»ده حسنه است وهر که بگوید: «السلام علیکم ورحمة الله» بیست حسنه است وهرکه بگوید: « السلام علیکم ورحمة الله وبرکاتة» سی حسنه دارد.
  261- امام صادق علیه السلام فرمودند: سه کس سلام نکنند کسی که همراه جنــــازه رود وکسی که به نماز جمعه می رود ودر حمام.
  262- امام صادق علیه السلام فرمودند:کوچک بر بزرگ سلام کند ورهگذر بر نشسته وگروه اندک بر گروه بسیار سلام کند.
  263- امام صادق علیه السلام فرمودند:با یکدیگر مصافحه کنید زیرا مصافحه کینه را می برد.
  264- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر کسی پیش از سلام شروع به سخن کرد ،جواب ندهید.
  265- ا ز امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:مصافحه کردن مومن از مصافحه ی ملائکه بهتر است .
  266- امام صادق علیه السلام فرمودند: رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم به زن ها سلام می کرد وزنها جواب می دادند وامیرالمومنین علیه السلام به زنها سلام می کرد ولی از سلام کردن به زن جوان کراهت داشت.
  شناخت دنیا و روش بر خورد با
  267- امام صادق علیه السلام فرمود: سرآمد هر گناهی دوستی دنیاست.
  268- امام صادق علیه السلام فرمود:خداوند دری از دنیا بر بنده نگشاید جز اینکه به مانند آن دری از حرص بر او بگشاید.
  269- امام صادق علیه السلام فرمود:نمونه ی دنیا چون آب شور دریاست هر چه تشنه از آن بنوشد بر تشنگی او می افزاید تا اورا بکشد.
  270- امام صادق علیه السلام فرمود: در کتاب علی علیه السلام است ؛ همانا نمونه ی دنیا چون مار است ، وه! چه نرم است سایش بدن، با اینکه زهر کشنده در درون خود دارد، مرد خردمند را آن دور باش دارد و کودک نادان شیفته ی آن است.
  271- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که پیامبراسلام صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: غافل ترین مردم کسی است که از دگر گونی های اوضاع در جهان پند نگیرد.
  272- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس دلش به دنیا بسته گردد به سه خصلت، دل بسته خواهد بود،اندوهی که به سر نخواهد آمد و آرزویی که به آن دست نخواهد یافت و امیدی که به آن نخواهد رسید.
  273- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس در دام دنیا زیادتر آلوده گردد وقت خروج از آن حسرتش شدید تر باشد.
  274- امام صادق علیه السلام فرمودند: بر دنیا شکیبا باشید که آن ساعتی است ، زیرا آنچه که از دنیــــا گذشته [اکنون]نه دردی ازآن احساس کنی و نه شادی وآنچه نیامده، ندانی چیست؟ همانا دنیای تو آن ساعتی است که درآن هستی، پس در آن یک ساعت بر طاعت خدا صبر کن واز نافرمانی خداوند شکیبا باش.
  275- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که به دنیا زاهد و بی رغبت باشد خدا حکمت را در قلبش برجا دارد و زبانش را به آن گویا سازد واو را به عیبهای دنیا و درد و دوایش بینا گرداند واو رااز دنیا سالم بیرون کند و به بهشت دارالسلام در آورد.
  276- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون خدا خیر بنده ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی رغبت ونسبت به دین دانشمند کند و به عیوب دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلتها داده شود خیر دنیا وآخرت داده شده، و فرمود: هیچ کس حق را در راهی بهتر از زهد دنیا نجسته است وآن ضدّ مطلوب دشمنان حق است.
  277- امام صادق علیه السلام فرمودند: دنیا مار را ماند بیرونی نرم و درونی زهرآگین دارد، خردمندان ازآن بگریزند و کودکان عاشقانه دست بسویش دراز کنند.
  شوخی وخنده
  278- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هیچ مومنی نیست جزاینکه در او دعابة هست .پرسیدند ؟ دعابةچیست؟ فرمود: مزاح.
  279- امام صادق علیه السلام فرمودند: خند ه ی مومن تبسم است. و نیز فرمودند: خنده بسیاردل را بمیراند.
  280- امام صادق علیه السلام فرمودند:بسیار خندیدن دین را آب می کند چنانچه آب نمک را.ونیز فرمودند:خنده ی بی مورد نادانی است.
  281- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرگاه مردی را دوست داری با او مزاح و ستیزه مکن. و نیز فرمود: مبادا مزاح کنید که آبرو را می برد.
  282- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: شوخی دشنام کوچک است. و نیز فرمود:از شوخی بپرهیزید زیرا آبرو را بریزد و شکوه بزرگی مردان را ببرد.
  283- امام صادق علیه السلام فرمودند: ستیزه مکن که شخصیت تو را ببرد و شوخی مکن که روی مردم بر تو باز شود و برتو دلیر شوند.
  284- امام صادق علیه السلام فرمودند: برخورد کردن با لب خندان با برادر مسلمانت ثواب یک حسنه دارد.
  285- امام صادق علیه السلام فرمودند: خداوند شوخی و مزاح کننده و بذله گو در میان جمع را دوست می دارد اگر به گناه کشیده نشود.
  286- امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر میخواهی دوستی برادرت با تو صاف و زلال و بی آلایش بماند با او شوخی، جدل، مفاخره، مخاصمه و کشمکش مکن.
  صبر
  287- امام صادق علیه السلام فرمودند: ما بردبا ریم و شیعیان ما از ما بردبارتر،راوی پرسید چگونه شیعیان شما از شما بردبارترند؟ فرمود: زیرا ما برآنچه می دانیم صبر می کنیم و شیعیان ما بر آنچه نمی دانند صبر می کنند.
  288- امام صادق علیه السلام فرمودند: صبر دوگونه است: صبر بر بلا که خوب و نیکو است ولی بهترین این دو صبر پرهیز محرمات است.
  289- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس از مومنین به بلایی گرفتار شود و صبر کند برایش اجر هزار شهید باشد.
  290- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر صبر پیش از بلا آفریده نشده بود مومن می تر کید مانند تخم مرغ روی سنگ خارا می ترکد.
  291- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس مصیبتی که به او رسیده است اظهار ناراحتی کند باید بداند که از پروردگارش شکایت واظهار ناراحتی کرده است.

  صدقه
  292- امام صادق علیه السلام فرمود:اولین چیزی که در روز آخرت به حساب آن می رسند و ثوابش را می دهند صدقه ی آب است.
  293- امام صادق علیه السلام فرمود: کسی که صدقه بدهد چه در روز یادرشب خداوند او رااز غم و غصّه و گرفتار شدن در چنگ درنده و مرگ بد محفوظ می دارد.
  294- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: زمین قیامت همه آتش است به غیر از سایبان مومن که صدقه ی او بر او سایه می افکند.
  295- امام صادق علیه السلام فرمود: همه چیز با واسطه انجام پذیرد و خداوند موکل برایش نهاده مگر صدقه که مستقیم و بدون واسطه بخدا می رسد.
  296- امام صادق علیه السلام فرمود: همانا صدقه دادن در شب خشم خدا را خاموش و گناه را نابود و حساب را آسان می نماید و صدقه دادن در روز باعث رشد مال و افزونی عمر می شود.
  297- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: با دست خود صدقه دادن مرگ بد و هفتاد نوع بلا را دور می سازد واو را از وسوسه های هفتاد شیطان که همگی به او دستور می دهند که این کار را مکن ،می رهاند.
  298- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم پرسیدند کدام صدقه برتر است ؟ فرمودند: صدقه دادن به خویشاوندی که با انسان دشمنی بورزد.
  299- ازامام صـادق علیه السلام پرسیدندآیا صدقه دادن به فقیرانی که بر در خانه ها می آیند بهتر است یا به خویشاوندان؟ فرمودند: نه، بهتر آن است که صدقه را برای خویشان خود بفرستد واین اجر و پاداش بیشتر ی دارد.
  300-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که امام سجاد علیه السلام فرمودند: صدقه ی پنهانی خشم خـدا را فرو می نشاند.
  301- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که امام سجاد علیه السلام فرمودند: هیچ شخصی نیست که به مستمند ناتوانی صدقه بدهد و آن مسکین در همان وقت برای او دعا کند مگر این که دعایش [درحق او] مستجاب گردد.
  302- امام صادق علیه السلام فرمودند: روزی را با صدقه فرود آورید و اموال خود را با زکات بیمه کنید و کسی که میانه روی کرد نیازمند نشد واندازه گیری نیمی از زندگی است و محبت کردن و دوستی نیمی از خرد و عقل است و پیری نیمی از اندوه است و نان خور کم یکی از دو گشایش زندگی است.
  303- امام صادق علیه السلام فرمودند: بهترین چیزی که مرد پس از خود به یادگار می گذارد سه چیز است: فرزند نیکوکاری که برایش آمرزش خواهی کند، سنّت و شیوه ی نیکی که دیگران ازاو پیروی کنند و صدقه و کار خیری که پس از وی ادامه و جریان داشته باشد.
  304- امام صادق علیه السلام فرمودند: سخن خوب صدقه است و هر گامی که بسوی نماز برداری صدقه است.
  305- امام صادق علیه السلام فرمودند: ملعون است واز رحمت خدا به دور است کسی که خدا به او مالی ببخشد و او چیزی صدقه ندهد آیا نشنیده ای که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: یک درهم صدقه برتر از ده شب نماز خواندن است.
  306- امام صادق علیه السلام فرمودند: بردر بهشت نوشته است به عوض هر صدقه ده برابر پاداش مقرر گردیده است.
  307- امام صادق علیه السلام فرمودند: بیمارنتان را با صدقه دادن درمان کنید و مالهای خود را با دادن زکات بیمه نمایید و من ضامن هستم هر مالی که در خشکی یا دریا تباه می گردد حقوق خدا در آن مال داده شود از تلف شدن مصون بماند.

  صفات مومن
  308-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند : شیعیان مرا به این دو خصلت بیازمایید،اگر واجد آن دو بودند به حقیقت شیعه منند: نخست آنکه بر اوقات نماز مراقبت و مواظبت کنند و دیگر آنکه نسبت به برادر ایمانی خود مواسات کنند و از مال و نعمت خویش بر آنان در یغ ندارند،اگر این دو خصلت نباشد ،از شیعیان و پیروان من نیست، و باید از چنین کسان دوری دوری دوری گزینید.
  309- امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: بنده را نتوان مومن گفت جز وقتی که سه سنّت در او باشد ؛ یکی از خدا دیگری از پیامبر و سوم از امام؛ سنّت خدا راز داری است که درباره ی خود فرموده: [خدا] غیب دان است ، هیچ کس را بر غیب خود آگاه نسازد، سنّت پیامبر مدارای با مردم و سنّت امام صبر در سختی و گرفتاری است تا که خدا فرجی رساند.
  310- ازامام صادق علیه السلام پرسیدندکمترین حقی که مومن بر برادر خود دارد چیست؟ فرمود: به چیزی که او نیاز مند تر است خود را نیازمند نبیند.
  311- امام صادق علیه السلام فرمودند: براستی که خدا چون بنده های را دوست بدارد او را در بلا غوطه ور سازد و باران بلا را بر سرش فرو ریزد..........
  312- امام صادق علیه السلام فرمودند: براستی که اجر بزرگ به دنبال بلا ی بزرگ است و خداوند هیچ قومی را دوست نداشته جز آنکه گرفتار و مبتلا یشان ساخته است.
  313- امام صادق علیه السلام فرمودند: و خدای تعالی بنده ی مومن خود را به وسیله ی بلا از دنیا پرهیز دهد چنانچه طبیب بیماررا [از غذای مضرّ] پرهیز دهد.
  314- اسحق بن عمار گفت به امام صادق علیه السلام عرض کردم اولین تحفه ای که به مومن دهندچیست؟ فرمود : هر که به دنبال جنازه اش باشد آمرزیده گردد.
  315- امام صادق علیه السلام فرمودند: احترام مومن بیشتر از کعبه است.
  316- امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ مومنی نیست جز آنکه در هر چهل روز یکبار بوسیله ی بلایی متذکر گردد و آن بلا و گرفتاری یا در مال و یا درفرزند و یا در جان او خواهد بود و یا دچار اندوهی گردد که سبب آن را نمی داند.
  317- امام صادق علیه السلام فرمودند:سه چیز را خداوند از مومن بـاز خواست نمی کند غذایی که خورده است و جامه ای که پوشیده است و همسر شایسته ای که کمک زندگی او بوده است و دامن شوهر خود راازآلودگی نگاه داشته است.
  318- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیعیان ما در سه چیز آزمایش کنید؛ در اوقات نماز که تا چه اندازه مراقبت می کنند و در اسرار مذهبی که چگونه آنها را از دشمنان ما حفظ می کنند و در ثروتشان که با برادران دینی خود تا چه مقدار کمک و همراهی می کنند.
  319- از امام صــــادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: براستی که مومن با دروغ و بخل و ناپاکی خو نگیرد، ولکن گاهی به یکی از اینها آلوده شود نه همیشه، به آن حضرت عرض شد آیا مومن زناهم می کند؟ فرمود:بلی،به این کار مبتلا می گردد و توبه می کند ولی او را فرزندی از چنین نطفه متولد نمی شود.
  320- امام صادق علیه السلام از پدرانش از امام علی علیه السلام می فرماید: مومن برادر خود را فریب نمی دهد و به او خیانت نمی کند و یاری او را از دست نمی دهد واو را متّهم نمی سازد و به او نمی گوید من از تو بیزارم ، در پی یافتن عذر واقعی او باش و اگر عذر واقعی او را نیافتی عذری برایش بتراش.
  321- حضرت صادق علیه السلام فرمودند: برای مومن سزاوار نیست که در مجلسی نشیند که خداوند درآن مجلس نافرمانی شود وآن مومن قدرت بر هم زدن آن را ندارد.
  322- حضرت صادق علیه السلام فرمودند: همانا مومن آهنگ کار نیک کند وانجام ندهد، برای او حسنه نوشته شود ،اگر انجام دهد ده حسنه برای او نوشته شود و همانا مومن آهنگ کار بد کند که آن را بجای آورد و نکند پس چیزی برای او نوشته نشود.
  323- حضرت صادق علیه السلام فرمودند: شرافت مومن به شب زنده داری وعزّتش به بی نیازیش از مردم است.
  324- حضرت صادق علیه السلام فرمودند: هرکس برادرش رادرناحیه ی شهر[راه دور] برای رضای خدا دیدن کند او زائر خداست و بر خدا سزاوار است که زائر خود را گرامی دارد.
  325- حضرت صادق علیه السلام فرمودند: سه چیز از علامات مومن است: شناختن خدا، شناختن دوستان و دشمنان خدا.
  326-امام صادق علیه السلام فرمودند: مومن میان دو ترس قرار دارد؛ گناهی که انجام داده و نمی داند خدا درباره ی او چه می کند و عمری که باقی مانده و نمی داند چه مهالکی مرتکب می شود پس هر صبح ترسان است و جز ترس اصلاحش نکند.
  327- امام صادق علیه السلام فرمودند: که پدرم فرمود: هیچ بنده ی مومنی نیست جزآنکه در دلش دو نور است نور ترس و نور امید ،اگر این وزن شود از آن افزون نباشد واگر آن وزن شود از این افزون نباشد.
  328- امام صادق علیه السلام فرمودند: مومن بسوی مومن آرامش می گیرد چنانکه تشنه به آب سرد آرامش می گیرد.
  329- امام صادق علیه السلام فرمودند: بر مومن واجب است که در حضور و غیاب خیرخواه مومن باشد.
  330- امام صادق علیه السلام فرمودند: مردم به دو خصلت مأمور شدند ولی آن دو را تباه کردند واز دست دادند و از آن جهت بی همه چیز شدند: صبر و راز پوشی.
  64- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیعیان ما همان رنگ پریدگان[از ترس خدا] خشک لبان[ازروزه] لاغرانند که چون شب فرا رسد با اندوه از آن استقبال کنند.
  331- امام صادق علیه السلام فرمودند: زن مومن از مرد مومن کمیاب تر است و مرد مومن کمیاب تراز کبریت احمر است .
  332- امام صادق علیه السلام فرمودند: چهار خصلت است که در هر کس باشد مومن است گرچه از فرق تا قدم گناه باشد:راستگویی، حیا، خوشخویی و حق شناسی.
  333- امام صادق علیه السلام فرمودند: مومن از چهار چیز یا یکی از آنها برکنار نسیت: 1- مومنی که بر او حسد برد واین از همه برای او سخت تر است2- منافقی که از او دنبال گیری کند3- دشمنی که به جنگ او بر خیزد 4 - شیطانی که گمراهش کند.
  334- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا خدای عزّوجلّ دوستش را در دنیا هدف تیر دشمنش قرار داده است و نیز فرمود: دنیا زندان مومن است .
  335- امام صادق علیه السلام فرمودند: نبوده و نخواهد بود و نباشد مومنی جز آنکه ا ورا همسایه ای باشد که آزارش رساند و اگر مومنی در یکی از جزیـره های دریا باشد خدا کسی را برای او برانگیزد که آزارش دهد.
  336- امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر مومنی را ساکت وکم حرف دیدید به وی نزدیک شوید که حکمـت می افشاند ، مومن کم حرف وپرکار ومنافق پرحرف وکم کار است.
  337- امام صادق علیه السلام فرمودند: اهل حق همیشه در سختی بوده اند بدان که سختی مدّت کوتاهی دارد و عاقبتش باآسایش طولانی است.
  338- امام صادق علیه السلام فرمودند: برای بنده نزد خدا مقامی است که به آن نرسد جز بوسیله ی یکی از دو امر: یا رفتن مالش و یا رسیدن بلایی به تنش.
  339- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر اندازه ایمان بنده زیاد شود تنگی معیشتش افزایش یابد.
  340- امام صادق علیه السلام فرمودند:اگر مومنین برای طلب روزی نزد خدا اصرار نمی ورزیدند خدا آنها راازآن حال به تنگ دستی بیشتری منتقل می نمود.
  341- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیعیان خالص ما در زمان دولت باطل جز به اندازه ی قوت و خوراک بهره ندارد، خواهید به مشرق روید یا به مغرب زنید جز به اندازه ی قوت روزی نیابید.
  342- امام صادق علیه السلام فرمودند: در مناجات موسی علیه السلام است که خداوند می فرماید:ای موسی! هرگاه دیدی فقری روی آورده بگو مرحبا به شعار شایستگان و چون دیدی توانگری رو آورده بگو گناهی است که درعقوبتش شتاب کرده است.
  343- امام صادق علیه السلام فرمودند: مومنی نیست جز آنکه قلبش از درون دو گوش دارد: 1- گوشی که وسواس خناس در آن دمد2- گوشی که فرشته در آن دمد، و خدا مومن را به سبب فرشته تقویت کند و همین است گفتار خدای تعالی:«آنها را بوسیله روحی از جانب خود تقویت کرده است».
  344- امام صادق علیه السلام فرمودند: که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم فرمود: بیش از سه روز قهر و جدایی روا نیست.
  345- امام صادق علیه السلاماز پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: خدای عزّوجلّ فرمودند:«آشکارا به جنگ با من برخاسته آن کسی که بنده ی مومن مرا خوار کند».
  346-امام صادق علیه السلاماز پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: لغزشهای مومنین را جستجو نکنید، زیرا هر که لغزشهای برادرش را جستجو کند خداوند لغزشهایش را دنبال کند و هر که را خداوند لغزشهایش را دنبال کند رسوایش سازد گر چه در درون خانه اش باشد.
  347- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که مومنی را سرزنش کند خدا او را در دنیا وآخرت سرزنش کند. و نیز فرمودند: هر که مومنی را به گناهی سرزنش کند نمیرد تا آن را مرتکب گردد.
  348- امام صــادق علیه السلام فرمودند: مومنی نیست که در راه حاجت برادر مومنش گام بردارد جز آنکه خدای عزّوجلّ برایش در هر قدمی حسنه ای نویسد و گاهی فرو ریزد و درجه ای بالا برد سپس ده حسنه بیفزاید و در ده حاجت اورا شفیع گرداند.
  349- امام صــادق علیه السلام فرمودند: هر کس گرفتاری مومنی را که در سختی افتاده رفع کند خدا حوائج دنیا و آخرتش را آسان کند و هر عیب مومنی را که از آن می ترسد بپوشاند، خدا هفتاد عیب دنیوی واخروی او را بپوشاند،آنگاه فرمود: تا زمانیکه مومن در راه کمک برادرش باشد خدا در راه کمک با اوست .از موعظه سود برید و در کار خیر رغبت کنید.
  350- امام صـادق علیه السلام فرمودند: هرکه به برادر مومنش مرحبا گوید خدا تعالی تا روز قیامت برایش مرحبا نویسد.  صلوات حلّال مشکلات
  351- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس به رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم درود بفرستد پیامبر درود او را می شنود و دعایش به آسمان بالا می رود.
  352- امام صادق علیه السلام روایت کرده که رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: در روز قیامت من نزد ترازوی اعمال قرار می گیرم کسی که گناهانش از کارهای نیکی که کرده بیشتر باشد آن صلواتهایی را که بر من نثـــــار کرده است می آورم تا کفه ی حسناتش را سنگین تر کنم.
  353- امام صادق علیه السلام فرمودند: [خطاب به صباح] آیا می خواهی به تو چیزی بیاموزم که خدا بخاطر آن صورت تو رااز گرمای آتش دوزخ نگاه دارد، عرض شد:آری، فرمود: پس از طلوع سپیده دم صد مرتبه بگو:«اللهم صل علی محمد وآل محمد» خداوند بوسیله ی آن صورت تورا از گرمای آتش دوزخ حفظ خواهد کرد.
  354- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: صلوات بر من واهلبیت من نفاق را می برد.
  355- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکه من نزدش نام برده شوم و فراموش کند که بر من صلوات بفرستد خداوند او را به راهی جز راه بهشت برد.
  356- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودنـــد: هرگاه روز جمعه فرا می رسد خداوند بزرگ همه ی روزها را روانه سازد و در پیش روزها ، روز جمعه مانند عروسی زیبا و با کمال که برای آدم دیندار و مالــدار برده می شود، دیده می گردد وآن روز می ایستد جلوی در بهشت و برای هر کس که بر محمدوآلش علیهم السلام درود کثیر فرستاده است شفاعت خواهد کرد ، پرسیده شد درود کثیر چند عدد و در چه ساعتی از اوقات روز جمعه افضل خواهد بود؟ فرمود: صد بار و بعد از نماز عصر خواهد بود، گفته شد چگونه درود بفرستیم؟ فرمود: می گویی: « اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم».
  357- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس یک بار بر رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم با نیت واز روی اخلاص قلبی درود فرستد خدا صد حاجت را برایش برآورده خواهد ساخت که سی حاجت برای دنیا و هفتاد حاجت از آن برای آخرتش خواهد بود و رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمود: هر کس در هر روز سه بار و در هر شب سه بار از روی محبت واشتیاق بر من درود فرستد بر خدای عزّوجلّ حق است که گناهان آن شب و روز را برایش بیامرزد.
  358- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس بین نمازهای ظهر و عصر بر پیامبر وآلش درود فرستد آن درود برابر با هفتاد رکعت نماز خواهد بود.
  389- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس بعد از نماز صبح و نماز ظهر بگوید: « اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم» نخواهد مرد تا آن امام قائم از خاندان رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم رادرک کند و به ملاقاتش نائل آید.
  360- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون نام رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم برده شد بسیار بر او صلوات بفرستید ، زیرا هرکس یک صلوات بر رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرستد خداوند هزار بار در هزار صف از فرشته ها براو صلوات فرستند، و چیزی از مخلوقات خدا نماند جز اینکه براین بنده صلوات فرستد برای آنکه خــداوند و فرشتگان برای او صلوات فرستند و هرکس در این فضیلت رغبت نکند پس او نادان و مغرور است و خـــــدا و رسول و خاندانش از او بیزارند.
  361- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخــــداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هیچ مردمی نباشد که در انجمنی گرد هم آیند و نام خــــدای عزّوجلّ را نبرند بر پیامبر او صلوات نفرستند جز اینکه آن مجلس مایه ی حسرت و زیان بر آنها باشد.

  صله ی ارحام
  362 امام صادق علیه السلام از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: قطع رحم خود مکن اگرچه او از تو قطع کند.
  363- امام صادق علیه السلام از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: قطع رحم خود نکن اگر چه او از تو قطع کند.
  364- امام صــادق علیه السلام فرمودند : نخستین سخنگوی اعضای بدن در روز قیــامت رحم است ، که گوید: پروردگارا! هر که در دنیا مرا پیوست امروز میان خودت و او پیوست ده، و هر که در دنیا مرا برید، امروز خود را از او ببر.
  365- امام صادق علیه السلام فرمودند: ملعون است ملعون است کسی که از رحم خویش ببرد.
  366-امام صادق علیه السلام فرمودند: صله با ارحام به انسان خوی نیک،سخاوتمند، پاکی نفس، افزایش روزی و به تأخیر افتادن مرگ را می بخشد.
  367- امام صادق علیه السلام فرمودند: صله با ارحام و خوشرفتاری با همسایگان شهرها راآباد و عمرها را افزایش می دهد.
  368- امام صــادق علیه السلام فرمودند: پیوستن با خویشاوند حساب را در روز رستاخیزآسان می کند و باعث به تأخیر افتادن در عمر می گردد و از کشته شدن بد جلوگیری می نماید، و صدقه دادن در شب خشم خدا را فرو می نشاند.
  369- از امام صادق علیه السلام پرسیدند برخی از خویشاوندانم خط وتفکر دیگری دارند غیر از فکر ومرامی که من دارم، آیا آنان بر من حقی دارند؟ فرمودند:آری، حق قرابت وخویشاوندی را چیزی قطع نمی کند اگر با تو همفکر و هم عقیده باشند دو حق بر تو دارند یکی حق خویشاوندی،دوم حق اسلامی و مسلمانی.

  عبادت
  370- امام صادق علیه السلام فرمودند: مبادا عملی را بر خود واجب گردانی و تا دوازده ماه از آن دست برداری.
  371- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر گاه مردی عملی انجام می دهد تا یکسال ادامه دهد سپس اگر خواهد به عمل دیگر منتقل شود، زیرا شب قدری که آنچه خدا می خواهد در آن است در یکسال می باشد.
  372- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:...کلمه ی عبد از سه حرف [ع،ب،د]تشکیل شده . عین کنایه از علم و یقین بنـده نسبت به خداوندمتعال است،و باء اشاره ای به بینونیت و جدایی و دوری اواز غیر خداست، و حرف دال دلالتی است بر دنوّ و نزدیکی و تقرب بنده به پروردگار جلّ وجلاله بی حجاب و بی واسطه.

  عقل وعاقل
  373- از امام صادق علیه السلام پرسیدندکه عقل چیست؟ فرمودند: عقل آن است که خدا رابندگی کنند و بهشت رااز آن خود کند.
  374- امام صادق علیه السلام فرمودند : عاقل هرگز سخنی راکه خرد انکار دارد بر زبان نمی راند و خویشتن را در مظانّ تهمت قرار نمی دهد و باآنها که به تهمتی گرفتار آمده اند به مدارا رفتار می کند.
  375- امام صادق علیه السلام فرمودند : عقل مرد بعد از چهل سال تا پنجاه تا شصت سال افزایش می یابد و پس ازآن کاسته می شود.
  376- امام صادق علیه السلام فرمودند : ثواب و عمل هر کس به اندازه ی عقل ومعرفت وی خواهد بود.
  377- از امام صادق علیه السلام روایت شده که امام علی علیه السلام فرمودنـــد: خود پسندی در انسان دلیل بر سستی عقل و حماقت وی خواهد بود.
  378- امام صادق علیه السلام فرمودند : با عقل ترین مردم خوش خلق ترین آنهاست.
  379- امام صادق علیه السلام از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: چون مردی را پر نماز و روزه دیدید به او ننازید تا بنگرید عقلش چگونه است.
  380- امام صــادق علیه السلام فرمودند: عاقل نبـاید سه چیز راهیچگاه فراموش کند: ناپایداری دنیا، گردش حالات وآفتهایی که هیچ کس از آنها در امان نیست.

  عطسه
  381- امام صادق علیه السلام روایت کرده که رسولخــداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرگاه کسی عطسه کرد جواب عطسه او را بگوییـد گرچه ازپس جزیره ای باشد و در روایتی دیگر : اگر چه از پس دریا باشد.
  382- امام صادق علیه السلام فرمودند: نشانه ی راستگویی عطسه است.
  383- امام صادق علیه السلام از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: هرگاه مردی حدیثی گوید و کسی عطسه زند آن گواه درستی آن حدیث باشد.
  384- امام صادق علیه السلام فرمودند: درباره ی درد دندان و گوش ، هرگاه شنیدید کسی عطسه زد با حمد با او سخن بگویید.
  385-امام صادق علیه السلام فرمودند:عطسه برای همه ی تن سودمند است اگرتا از سه تا نگذرد وچون از سه تا بگذرد آن درد وبیماری است .
  386- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که عطسه زند سپس دستش را بر استخوان تیغه ی بینی نهد وبگویــــد: «الحمدلله رب العالمین[الحمدلله]حمداً کثیراً کما هو اهله وصلی الله علی محمدالنبی وآله وسلّم» از سوراخ چپ بینی او پرنده ای کوچک تر از ملخ و بزرگ تر از مگس بیرون آید و برود تا به زیر عرش رسد و تا روز قیامت برای او استغفار کند.
  387- امام صادق علیه السلام فرمودند: بسیارعطسه کردن ایمن می گرداند پنج درد را اول خوره ،دوم لقوه، سوم درد چشم، چهارم صلابت وخشونت پرهای بینی و پنجم بیرون آمدن مو در چشم ، واگر خواهی که کم شود عطسه، روغن مرزنگوش در بینی بچکان به قدر یک دانک.
  388- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرگاه کسی در نماز عطسه کند «الحمدلله» بگویید.

  علم و علما
  389- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس که علم آموزد و به آن عمل کند و برای خاطر خدای تعالی به دیگران نیز تعلیم دهد در ملکوت آسمانها او را به وصف عظیم می خوانند.
  390- امام صادق علیه السلام فرمودند: همه علم مردم را در چهار جیز یافتم:اول اینکه پروردگار خود را بشناسد، دوم اینکه بدانی که با تو چه کرد، [خلقت]سوم اینکه بدانی او رااز تو خواسته است، و چهارم اینکه بدانی چه چیز تو رااز دینت خارج کند.
  391- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون مومن عالمی بمیرد، رخنه ای در اسلام افتد که چیزی آن را نبندد.
  392-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که حضرت عیسی علیه السلام فرمودند: علم و حکمت را به غیـراهلش نیاموزید و الاّ ستم بر علم کرده اید، و از اهلش مخفی مدارید، و الاّ ستم بر آنها نموده اید.
  393- امام صادق علیه السلام فرمودند: روزی که عالم و عابد در پشگاه خداوند بایستند به عابد نیکو کار گفته شود داخل بهشت شو،و به عالم گفته شود توقّف کن آنان را که از تربیت نیکو تو استفاده کرده اند شفاعت نما.
  394- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که حدیث ما را برای سود دنیـا خواهد در آخرت بهره ای ندارد وهرکه برای آخرت جوید خداوند خیر دنیا وآخرت به عطا فرماید.
  395- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که بدون بصیرت عمل کند مانند کسی است که بیراهه می رود هر چند شتاب کند از هدف دورتر گردد.
  396- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر چیزی زکاتی دارد و زکات علم آموختن به شایستگان است.
  397-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دانشمند کسی است که کارش مصدّق گفتارش باشد و کسی که چنین نباشد دانشمند نیست.
  398- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرگاه دانشمند دین به علم خود عمل نکند موعظه اش در دلها جای نمی گیرد همچنان که باران بر سنگ نرم قرار نمی گیرد.
  399- امام صادق علیه السلام فرمودند: هفتاد گناه از جاهل آمرزیده میشود پیش ازآن که یک گنـــاه ازعالم آمرزیده شود.
  غیبت
  400- از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: غیبت در[نابودی] دین مرد مسلمان زودتر کارگر شود از بیماری خوره در درون او.
  401- امام صادق علیه السلام فرمودند:از رسولخداصلی الله علیه وآله پرسیدند کفاره ی غیبت چیست؟ فرمودند:از خداوند طلب آمرزش کنی برای آنکه غیبتش کردی هر زمان به یادش افتادی .
  402- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که به مرد مومن یا زن مومنه بهتان زند به آنچه در او نیست ، خداوند او را در طینت خبال برانگیز و نگهدارد تا از آنچه گفته بیرون آید. عرض شد: طینت خبــــال چیست؟ فرمود: چرکی که از فرج زنان بدکاره بیرون آید.
  403- امام صادق یا امام باقرعلیهم السلام فرمودند : غیبت عبارت است از بدگویی واظهار عیب یا گناه مومنی در نزد شخصی که اطلاع ندارد در صورتی که آن عیب و زشتی درآن مومن باشد ولی از اظهارش ناراضی است و اگر عیبی را که در او نیست نسبت دهد، بهتان است نه غیبت.

  فرزند وتربیت آن
  404- امام صادق علیه السلام فرمودند: دختران حسنه [کار خیر] اند و پسران نعمت، حسنه ثواب دارد و نعمت باز خواست.
  405- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانا رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر کس چهار فرزند برایش متولد شود و یکی از آنها را بنام من نامگذاری نکند به من جفا کرده است.
  406-از امام صادق علیه السلامروایت شده که فرمودند: خداوند هر گاه بنده ای را دوست دارد محبوبترین فرزندش را ازاو می گیرد.
  407- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: کام فرزندانتان را با آب فرات وخاک قبر حسین علیه السلام بردارید واگر این دو در دسترستان نباشد از آب باران استفاده نمایید.
  408-ازامام صادق علیه السلامروایت شده که امام علیعلیه السلام فرمودند: هیچ شیری که کودک بنوشد برکت دارتراز شیر مادر نخواهد بود.
  409- امام صادق علیه السلام فرمودند: به فرزندانتان سوره ی یاسین بیاموزید که یاسین دسته گل بوستان قرآن است.
  410- امام صادق علیه السلام فرمودند: بهتراست که طفل در کودکی با مسائل اجتناب ناپذیر حیات که غرامت زندگی است روبرو شود تا در جوانی و بزرگسالی بردبار و صبور باشد.
  411- امام صادق علیه السلام فرمودند: فرزندت را تا شش سالی مهلت بــده، سپس او را به مدت هفت سال با خود همراه کن و به ادب خود مؤدب گردان اگر پذیرفت و صالح شد چه بهتر و گر نه رهایش کن.
  412- امام صادق علیه السلام فرمودند: فرزندت را بگذار تا هفت سال بازی کند و هفت سال باید ادب شود و هفت سال باید ملازم او باشی اگر رستگار شد چه بهتر و گر نه خیری در او نیست.
  413- امام صادق علیه السلام فرمودند: کودکان را دوست بدارید با آنها مهربان باشید هنگامی که وعدهایی به آنها میدهید حتماً به آن وعده وفا کنید، زیرا کودکان شما را، روزی دهنده ی خود می دانند.
  414- امام صادق علیه السلام فرمودند: به کودکان خود سویق [غذایی که از آرد گندم وجو تهیه کنند] بخورانیــد زیرا تغذیه ی اینگونه مواد، گوشت بدن را می رویاند واستخوانها را محکم می گرداند.
  415- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس فرزند خود را نفرین کند فقر و تنگدستی را برایش به ارث گذاشته است.
  416- امام صادق علیه السلام فرمودند: بر جوانان خود از خطر غالیان بپرهیزید تا[عقیده]آنها را فاسد نکنند، چرا که غالیان بدترین مخلوقات خدایند ، بزرگی خدا را کوچک می کنند و برای خدا ادّعای ربوبیّت می کند.
  417- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون پسر سه ساله شد به او بگویند که هفت بار بگو «لااله الاالله» و چون سه سال وهفت ماه وبیست روز از عمرش گذشت به او بگویند که هفت مرتبه بگوید «محمد رسول الله» پس چهار» سالش تمام شود به او می گویند که هفت بار بگوید « صلی الله علی محمد وآله » پس چون پنج سال تمام شود او را وامی دارند که خدا را سجده کند پس چون شش سالش تمام شود نماز یادش می دهند و به نمازش می دارند و چون هفت سالش تمام شود وضو را به او یاد می دهند و امر به نماز می کنند او را، و چون نه سالش تمام شود وضو و نماز را خوب به یادش می دهند و بر ترک وضو و نماز می زنند پس چون وضو و نماز را یاد گرفت خدا پدرومادرش را بیامرزد .
  فواید بعضی از غذاها
  418- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:آب سرد حرارت را فرو نشاند و صفرا را تسکین می دهد و طعام را در معده هضم و تب رااز بین می برد.
  419- امام صادق علیه السلام فرمودند: سرکه ی شراب بن دندان را محکم می کند و کرمهای شکم را می کشد و عقل را زیاد می کند.
  420- امام صادق علیه السلام فرمودند: کاهو خون را فرو می نشاند.
  421- امام صادق علیه السلام فرمودند: برگ خرفه عقل را زیاد می کنـد و هیچ گیاهی از آن شریف تر و نافـع تر نیست.
  422- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مومنی که یک انار را تمام بخورد خــدا شیطان را از روشنی دل او چهل روز دور گرداند، و هرمومنی که دو انار تمام بخورد خدای تعالی شیطان را از روشنی دل او صدروز دور کند، و هر مومنی که سه انار را تمام بخورد خدای تعالی شیطان رااز روشنی دل او یک سال دور گردانـد، و هر که یک سال شیطان از او دور گردد گناه نکند داخل بهشت می شود.
  423- امام صادق علیه السلام فرمودند: بخورید خربزه، که در آن ده خصلت است که دردی و فسادی در آن نیست و خودنی است وآشامیدنی است و میوه است و گل است واشنان است که دهان را پاک می کند و نان خورش است و قوت جماع رازیاد می کند و مثانه را می شوید وادار و بول می کند و ریگ مثانه را دفع می کند.
  424- امام صادق علیه السلام فرمودند: بخور تره را که در آن چهار فایده است: گند دهان را می برد و بادها را دفع می کند و هرکه مداومت کند بر آن از خوره ایمن است.
  425- امام صادق علیه السلام فرمودند: خوردن پیاز دهان را خوشبو و پوست بدن را نرم و رقیق می سازد.
  426- امام صادق علیه السلام فرمودند: خوردن پیاز درد را می برد واعصاب را محکم می کند و موجب افزایش آب [منی] می گردد و بر نیروی راه رفتن می افزاید و تب را می زداید.
  427- امام صادق علیه السلام فرمودند: بادنجان بخورید که مرض را می برد و هیچ گونه دردی ایجاد نمی کند.
  428- امام صادق علیه السلام فرمودند : خیار را از پایینش بخورید که این گونه خوردن برکت خیـار را بزرگ می سازد.
  429- امام صادق علیه السلام فرمودند: شلغم را از یاد نبرید و به خوردن آن مداومت ورزید و آن را از نااهلان کتمان کنید، زیرا کسی نیست که رگی از جذام در بدن نداشته باشد با خوردن شلغم، آن رگ را آب کنید و از میان ببرید.
  430- امام صادق علیه السلام فرمودند: خوردن ریشه ی ترب ، بلغم را می برد و مغز آن موجب هضم غذا و برگ آن سبب جریان بول می گردد.
  431- امام صادق علیه السلام فرمودند: برخوردن بادنجان بورانی مداومت کنید که در آن شفا است و ایمنی از بیماریهای برص می بخشد و همچنین اگر با روغن زیتون بریان گردد نیز مفید است.
  432- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: در تب سه خصلت وجود دارد: برگ آن بـادهای[معده]را بیـرون می کنـد و بـرگش بـول را بـه راه می اندازد و ریشه ی آن بلغم را قطع می سازد.
  433- امام صادق علیه السلام فرمودند: خوردن هویچ موجب ایمنی از بیماریهای قولنج و بواسیر است و بر قدرت جماع کردن کمک می دهد .
  434- امام صادق علیه السلام فرمودند: کاهو بخورید که موجب قطع خونریزی می شود.
  435- امام صادق علیه السلام فرمودند: شما را بخوردن کاهو سفارش می کنم، زیرا کاهو خون را صاف می کند .
  436- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکه دوست دارد که نطفه ی او فراوان و فرزندانش زیاد شود پیوسته کاسنی بخورد.
  437- امام صادق علیه السلام فرمودند: از بسیار نوشیدن آب خودداری کنید زیرا که آب زیاد خوردن ماده واساس هر گونه بیماری و درد می گردد.

  مسواک
  438- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: مسواک زدن دوازده خاصیت دارد: 1- سنّـت رسولخــــداصلی الله علیه وآله وسلّم است.2- دهان را پاک و پاکیزه می کند.3- روشنی چشم را افزون می کند.4- موجب خشنودی خداوند است.5- دندانها را سفید می کند.6- ریزش و ساییدگی دندان را از بین می برد.7- لثه ها را محکم می کند.8-اشتها و میل به خوردن غذا را زیاد می کند.9-بلغم را از بین می برد.10- حافظه ی آدمی را می افزاید.11 - باعث دو برابر شدن حسنات می گردد.12- فرشتگان خدا را شاد می کند.
  439- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: اگر مردم خواص مسواک زدن را بدانند او را هرگز از خود جدا نمی کردند حتّی به هنگام شب آن را به همراه خود به رختخواب می بردند.
  440- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دو رکعت نماز با مسواک کردن از هفتاد رکعت بی مسواک بالاتراست.

  مشورت

  441- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: مشورت کن با مردان عاقل پرهیزکار زیرا که امر نمی کنند تو را مگر به نیکی،و زنهار که مخالفت ایشان مکن که مخالفت دانای پرهیزگار باعث فساد دین و دنیاست.
  442- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر که برادر مومنش با مشورت کند و آنچه محض خیر او در آن داند ، نگوید حق تعالی عقل و رأیش را از او سلب می کند.
  443- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر گاه یکی از شما کاری را اراده کند با کسی مشورت نکند تا آن که پیش از آن با خداوند خود مشورت کند، راوی گفت : چگونه با خدا مشورت کند؟ فرمود: که اول از خدا طلب خیر بکند بعد از آن با مومنان مشورت کند تا خدا آنچه خیـر او در آن است بر زبان ایشان جاری گرداند.
  444- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر گاه امری را اراده منی پس با کسی مشورت کن تا خدا خیر او را برزبان هر که خواهد جاری کند.

  نماز شب وشب زنده داری
  445- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: نماز شب چهره را سفیــــد و نورانی و بدن آدمی را معطر می سازد و نیز موجب فراوانی روزی می شود.
  446- ا ز امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانگونه که خداوند متعال می فرماید: «زینت زندگانی دنیا مال واولاد آدمی است،زینت آخرت هم هشت رکعت نمازی است که بنده ی خدا در آخر شب می خواند.
  447- ا ز امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:نماز شب چهره را زیبا،اخلاق را نیکو،بوی بدن را خوش ، روزی را فراوان ،بدهیها را ادا، غصّه واندوه را برطرف و قدرت بینایی را افزون می کند.
  448- امام صادق علیه السلام از امام علی علیه السلام روایت کرده که فرمودند: شب زنده داری بدن را سالم و پروردگار عزّوجلّ را خشنود ساخته و آدمی را در رهگذر نسیم رحمت حق قرار می دهد و پیروی از اخــــلاق پیامبران است.
  449- امام صادق علیه السلام فرمودند: نماز مومن در شب گناهی که در روز انجام داده از میان می برد.
  450- ا زامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرنماز مستحبی که در شب از تو فوت شود قضایش را در روز بجای آور.
  451- ازامام صادق علیه اسلام روایت شده که فرمودند: نماز شب صورت را نیکو واندوه را برطرف و بینایی را جلا می بخشد.
  452-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: تسبیح حضرت فاطمه سلام الله پس هر نماز در نزد من از هزار رکعت نماز در هر روز محبوب تر است.
  453-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که بعداز نماز واجب پیش از آنکه از جای برخیزد تسبیح حضرت زهرا سلام الله را بگوید خداوند او را خواهد آمرزید و اول آن با «الله اکبر» شروع کند.
  454-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: سه چیز افتخار مومن است وزینت وآرایش او در دنیا و آخرت می باشد : نماز در آخر شب،نومیدی اواز مال مردم وولایت امام از خاندان پاک پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم.

  نیکو کاری

  455-امام صادق علیه اسلام فرمودند: پدرم فرمود: « چون اراده ی کار خیری کردی بشتاب زیرا نمی دانی چه پیش می آید».
  456-ازامام صـادق علیه السلامروایت شده که فرمودند: هرکار خوبی صدقه است وازامام باقرعلیه السلامروایت شده که فرمود: کارهای نیک از مردن های بد انسان جلوگیری می کند.
  457-ازامام صادق علیه السلامروایت شده که فرمودند:اگر کسی ثواب عملی را بداند و بعد به آن عمل کند،همان پاداش را [که شنیده] به او کرامت خواهند کرد هر چند که آن گفته از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم نباشد.
  458-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: مردمان نیکوکار در دنیا همان نیکوکاران در آخرت خواهند بود زیرا آنان در آخرت در اثر رجحان یافتن کارهای خویشا ن از آن بر مردم معصیت کار بخشش خواهند نمود.
  459- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانا کسی که برای مردم کاری انجام دهد پاداشش به عهده ی آنها ست و هر کس برای خدا کاری را بجای آورد مزدش به عهده ی خداست.

  وسوسه ی شیطان

  460-امام صادق علیه السلام فرمودند: ابلیس می گوید: هر چه مرا درباره ی آدمیزاد عاجز کند در گمراه کردنش با یکی از سه چیز هرگز عاجز نخواهم ماند،ازراه غیر مشروع مال بدست آوردن یا حق مال را پرداخت نکردن یا در غیر محلش صرف کردن.
  461-امام صادق علیه السلام فرمودند: شیطان نودونه راه خیر را به اتسان می نماید وراهنمایی می کند برای آنکه در مورد صدم برتو غلبه یابد.
  462- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیطان لعنةالله علیه گفت: پنج کس مرا بیچاره ساخته است و سایر مردم در قدرت واختیار من هستند؛1- کسی که از روی نیت صادق و درست به خدا معتصم و در کارها متوکل به او باشد 2- کسی که در شبانه روز تسبیح بسیار کند 3- آن که هرچه برای خویشتن می پسندد برای برادر مومن خود نیز بپسندد 4- آن کس که بر مصیبت ناله و فریاد نزند هنگامیکه به او میرسد5- کسی که بدانچه خدای قسمت او فرموده راضی باشد وبرای افزونت از آن اهتمام نکند.[اندهناک نباشد]

  وضو
  463-ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که وضو بگیرد و با دستمال جای وضو را خشک کند یک حسنه خواهــــد داشت و کسی که بعد از وضو دستمال را بکار نبرد و بگذارد جای وضو خود خشک شود سی حسنه برایش نوشته خواهد شد.
  464- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس حاجتی راطلب کند و بی وضو باشد و برآورده نگردد نباید جز خویشتن را سرزنش کند.
  465-از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:هرکس بی آنکه حدثی سرزده باشد وضوی خویش را تازه کندخداوند توبه اش را بی آنکه درخواست آمرزش کند تازه می سازد
  466-امام صـادق علیه السلام فرمودند: کسی که بدون وضو در پی حاجتی رود و حاجت روا نگردد نبـاید جز خویشتن کسی را سرزنش کند.


 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

+ ارسال نظر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
  توسط محبّ الزهراء در انجمن امام سجاد (ع)
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-12-2012, 20:22
 2. اهانت های ابن تیمیه به خاندان رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم
  توسط يادشهيد در انجمن ادیان ، مذاهب و فرق دیگر
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14-03-2012, 14:30
 3. اذكار
  توسط eiman5 در انجمن ادعیه و زیارات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20-08-2011, 12:43
 4. شهدایی که در حمله اول به شهادت رسیدند
  توسط mahdishata در انجمن عاشورا خون خدا جاری در رگهای تنزیل[ویژه نامه محرم]
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-12-2010, 22:16
 5. سیره عملی امام هادی(ع)
  توسط s.ali در انجمن امام هادی (ع)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 02-07-2009, 23:30

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را دارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •