ادبیاتمذهبی و فرهنگی

زنان ایرانی چنین هستند! باهویت، تاثیرگذار و باسواد

زنان ایرانی چنین هستند! باهویت، تاثیرگذار و باسواد

 

زنان ایرانی ، با هویت تاثیرگذار و با سواد هستند . تا حالا کلمه ی سُغدی به گوشتون خورده؟ بله سغدی! اگر نشنیدی مشکلی نیست ، چون خیلی ها هستند که با این کلمه و البته بانویی که سغدی را زنده داشت آشنا نیستند.

بدرالزمان قریب از همون دختر بچه های عاشق شعر و ادبیات بود و در نهایت همین علاقه اون رو به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران کشاند .

کلاسهای احسان یارشاطر و پرویز ناتل خانلری بهشت موعود قریب بود . باعث شد که دریچه ی جدیدی از ادبیات و تاریخ ایران بروش باز بشه . و به زبان های باستانی و میانه ایران علاقه پیدا کند . همین علاقه هم باعث شد تا با گرفتن بورس از دانشگاه پنسیلوانیا راهی آمریکا بشه.

از اونجا بود که وارد دنیای پر رمز و راز زبان سغدی شد ! زبانی که برای خیلی ها نا شناخته بود.

اگر بخواهیم برای زبان ایران باستان دو شاخه ی شرقی و غربی در نظر بگیریم ، سغدی جزو شاخه شرقی بوده که از قرن اول تا سیزدهم میلادی جزو زبانهای زنده محسوب می شده . همچنین ازبکستان و تاجیکستان امروزی را می توانیم به عنوان خواستگاه اصلی این زبان در نظر بگیریم.

 

زنذگینامه:

بدرالزمان قریب سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر گذراند. پس از دریافت مدرک لیسانس زبان و ادبیات فارسی به آمریکا رفت.

قریب سال ۱۳۴۰، با استفاده از بورس شاگردان اول، به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی وارد شد و با راهنمایی پروفسور هنینگ به تحقیق پرداخت و پایان‌نامه دکتری خود را با عنوان تحلیل ساختاری فعل در زبان سُغدی نوشت.

او پس از بازگشت به ایران در دانشگاه‌های شیراز و تهران به تدریس پرداخت و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر گروه گویش‌شناسی بود. بدرالزمان قریب در همایش دوم جزو چهره‌های ماندگار ایران شناخته شد.

دو کتاب از آثار بدرالزمان قریب به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شده‌اند. از جمله کتاب فرهنگ زبان سُغدی در سال ۱۳۷۴ و کتاب زبان‌های خاموش که در سال ۱۳۶۵ منتشر شده‌است.

بعضی مطالب مفید نورآسمان:

علم خداوند به عالم غيب

تنزيه صفات و افعال الهي

شناخت خدا در ديدگاه نهج البلاغه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه