سیاستنظامی

چرا اقتدار نظامی و امنیتی ایران اهمیت دارد؟

چرا اقتدار نظامی و امنیتی ایران اهمیت دارد؟

اقتدار نظامی ایران

اگر میخواهید بدانید چرا اقتدار نظامی و امنیتی ایران اهمیت دارد؟ حوصله کنید و این چند دقیقه را درباره وضعیت منطقه‌ای ایران بشنوید. لازم نیست انقلابی و ارزشی باشید تا واقعیت‌ها را ببینید، با هر فکر و‌ گرایشی اگر به ایران علاقه داشته باشید متوجه خطرات امنیتی می‌شوید.

ایران از هر سویش مورد تهاجم قرار گرفته است . از شمال آذربایجان از باکو از شرق طالبان و افغانستان و پاکستان که صد در صد تحت نفوذ عربستان هست و مسئله ی بلوچستان ! ترکیه هم خطری هست که ایران رو تهدید می کنه!

ایران و ترکیه کشورهایی هستند که با هم در رقابت هستند!

ادامه را در کلیپ مشاهده کنید:

به این حرف‌ها باید دشمنی مثلثِ شرارت (انگلیس و آمریکا و اسرائیل) را اضافه کنید تا تصویر کامل شود.

اقتدار مفهومی فراتر از قدرت است. قدرت عمدتاً همراه زور و غلبه است و اقتدار بر توانایی‌ها و توانمندی‌ها مستقر و از طریق اقناع و افزایش رضایت‌مندی عمومی پیش می‌رود.

هر سرزمینی به فراخور منابع موجود خود همواره در پی حفظ و افزایش قدرت ملی خود است. مجموعه این منابع که دامنه آن از جمعیت و جغرافیا تا فرهنگ گسترده است، برای هر کشوری از مهمترین مسائل استراتژیک قلمداد می‌شود.

گرچه بر پایه تعاریف موجود در عرف بین الملل، جمعیت، جغرافیا و منابع طبیعی از متغییرهای مؤثر در قدرت ملی هستند اما اقتدار برخی سرزمین‌ها در جهان کنونی که از سه مؤلفه فوق بهره چندانی نبرده‌اند، نشان می‌دهد با تمام اهمیت این سه، عوامل متعدد دیگری نیز در شکل گیری قدرت ملی یک کشور نقشی به مراتب مهم‌تر ایفا می‌کنند.

مؤلفه‌های اصلی اقتدار ملی به شرح زیر است:

۱-قدرت دفاعی

۲-استحکام وثبات اقتصادی

۳- حفظ و تقویت اقتدار سیاسی

۴-توانایی وقوام فرهنگی

امام خامنه ای می فرمایند:

این را من همیشه گفته‌ام، باز هم تکرار میکنم: قدرت دفاعی باید تقویت بشود. بخشی از سوی بیرون نیروهای مسلّح، بخشی از سوی درون نیروهای مسلّح؛‌ من به این دوّمی میپردازم.

مسئولان نیروهای مسلّح باید راهکارهای نو و روزآمد را برای تقویت نیروهای مسلّح در پیش بگیرند که از جمله‌ی آنها هوشمندسازی در آموزشها و در ابزارهای نظامی است که بحمدالله در نیروهای مسلّح ما شروع شده، لکن میدان کار هنوز خیلی باز است.

امروز هوشمندسازیِ تمامِ حرکاتِ نیروهای مسلّح از جمله ابزارهای نظامی، سلاح و حتّی مهمّات یکی از مسائل مهم است. یا پیشرفتهای پژوهشی و علمی در نیروهای مسلّح که این، تقویت نیروهای مسلّح است. یا طرّاحی بازی‌های پیچیده‌ی جنگ ترکیبی.

امروز جنگهای دنیا جنگهای ترکیبی است. میدانید؛ جنگ سخت و جنگ نرم و جنگ فکری و جنگ فرهنگی و جنگ با سلاحهای گوناگون و جنگ شناختی و امثال اینها با همدیگر مایه‌ی تهاجم به یک ملّت یا یک کشور است. بازی‌های جنگ بایستی بتواند همه‌ی این لایه‌ها را با شیوه‌های نو، با شیوه‌های روزآمد، ان‌شاء‌الله تأمین کند.۱۴۰۱/۰۷/۱۱
بیانات در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح

تعدادی از مطالب جذاب نورآسمان :

چیزهایی که خداوند از تو در مورد آنها سؤال نمی کند

کیمیای سازندگی

پروردگار قبل از اینکه خدایی کند چه می کرد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه