جهانسیاست

هفت سال پیش جان مرشمایر جنگ اوکراین را پیش‌ بینی کرد

هفت سال پیش جان مرشمایر جنگ اوکراین را پیش‌ بینی کرد

حدود هفت سال پیش بود که جان مرشمایر جنگ اوکراین را پیش‌ بینی کرد و حالا حرف‌هایش فقط سی میلیون بار در یوتیوب دیده شده.

کمتر از هشت دقیقه وقت لازم دارید تا تحلیل او را بشنوید و قضاوت کنید.

مرشمایر از مشهورترین استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در آمریکا است. صراحتا افتادن اوکراین به دام جنگ را انتخاب خود اوکراینی‌ها دانست و راه پیشگیری را هم نشان داد: فاصله گرفتن از آمریکا.

در توضیحات این پیش بینی جنگ اکراین و روسیه هم مقصر جنگ را به درستی معرفی کرده هم تحریم‌ها را با منطق درستی زیر سوال برد: افزایش فشار باعث رشد ملی‌گرایی و دفاع غریزیِ مردم از دولت‌هایشان می‌شود، چه کوبا باشد چه ایران چه روسیه.

“تردیدی نیست که اوکراینی ها می دانند که چه می کنند ؛ در آن بحثی ندارم . ولی دیدگاه من این است که اگر آنها زیرک باشند ؛آنچه آنها باید بکنند این است که خودشان را از ایالات متحده جدا کنند .

اوکراینی ها گاری خودشان را به ایالات متحده بسته اند . اگر شما اطمینان دارید که روسیه در اکراین بازنده خواهد بود ، به همان گونه که در افغانستان باختند من پول زیادی روی آن شرط نخواهم بست . این را میدانم که حتی اگر روسها بازنده این جنگ شوند ؛ در جریان آن اوکراین را نابود خواهند کرد.

از دید طرف اکراینی این پیز خوبی نیست . دیدگاه من این است که اگر شما در چیدمان جهانی قدرت کوچکی هستید و در کنار خانه ی یک گوریل زندگی می کنید ؛ باید خود را آماده پذیرایی از آن گوریل بنمایید . و کاری که نباید بکنید این است که جلوی چشم گوریل او را تحریک کنید . زیرا گوریل آسیب زیادی به شما خواهد زد .”

تعدادی از لینک های مفید سایت:

تفسير موضوعی نهج البلاغه: روش خداشناسی

تفکر در ذات خدا

تجدید و تجدد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه