جهاننظامی

چگونه حماس با شکر راکت می‌سازد؟

چگونه حماس با شکر راکت می‌سازد؟

راکت با شکر

حماس چگونه با شکر راکت می‌سازد؟ ویدئویی از تشریح مراحل ساخت راکت‌های حماس از مواد در دسترس و بسیار ارزان قیمت از جمله شکر و همچنین نحوه عملکرد و شلیک این راکت‌های معمولی و رهگیری آن‌ها توسط سامانه گنبد آهنین میلیون دلاری را ببینید.

موشک “شکرپایه” که بنام “R-Candy” شناخته می‌شود، یک پروژه ساده است که از نیترات پتاسیم یا KNO3 و پودر قند یا شکر به عنوان سوخت استفاده می‌کند. (راکت با شکر)

سوخت موشک

موشک ها موتورهایی هستند که نسبت به هر نوع موتور دیگری نیروی بیشتری تولید می کنند. یک موشک می تواند حدود سه هزار برابر موتور یک اتومبیل (در شرایطی که ابعادشان با هم برابر باشد) نیرو تولید کند. بیشتر موشک های امروزی با سوزاندن سوخت، نیرو تولید می کنند. سوخت این موشک ها ترکیبی از مواد شیمیایی به نام پیشران است. پیشران موشک می تواند سوخت معمولی یا ترکیبی از سوخت های پیچیده مایع و جامد و اکسید کننده باشد. اکسید کننده موجب می شود که اکسیژن برای احتراق سوخت در فضای ماوراء جو (که هوایی وجود ندارد) تامین شود.باید توجه کرد موشک یک موتوردرون سوز است.نه تنها سوخت دردرون موتورسوخته و نیرو تولید می کند بلکه اکسیژن مورد نیاز خودش را هم از درون خودش تامین می کند و محتاج به هوای بیرون نیست .

در موشک های ابتدائی از باروت به عنوان سوخت استفاده می شد ولی به مرور سوخت های بهتری که انرژی بیشتری آزاد می کردند کشف شد . ابتدا انواع سوخت های جامد در موشک استفاده می شد ولی امروزه از سوخت های مایع که انرژی بیشتری آزاد می کنند و بهتر هم قابل کنترل هستند استفاده می کنند .

بنابراین در موشک ها دو نوع سوخت استفاده می شود . سوخت مایع و سوخت جامد .

۱) سوخت مایع

اولین موشک ها که توسط رابرت گدار ( دانشمند آمریکائی ) ساخته شد از الکل به عنوان سوخت مایع استفاده می کرد . همچنین در موشک های V-2 آلمان ها که در قسمت های بعد شرح آن خواهد آمد از نفت سفید هم استفاده می کردند . حتی از بنزین هم به عنوان سوخت مایع استفاده می کنند . ولی بهترین سوخت برای موشک های پرقدرت بالستیک (بخصوص موشک هائی که به فضا می روند ) سوخت هیدروژن مایع می باشد که باید در محفظه سرد کنننده نگهداری شوند .
سوخت موشک های آلمان در جنگ جهانی دوم نفت سفید و اکسیژن بود، اما امروزه در موشک ها از هیدرازین (هیدروکربن مایع) یا سوخت های سرمازا از قبیل هیدروژن مایع و اکسیژن استفاده می کنند. هیدرازین یک سوخت هایپرگولیک است؛ یعنی در صورت وجود اکسید کننده ای مانند دی نیتروژن تتروکسید خودبخود محترق (منفجر) می شود. بازده هیدرازین در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از سوخت های سرمازا است، اما کاربرد آن ساده تر و مطمئن تر است

۲) سوخت جامد

سوخت جامد باید یک ماده محترقه بوده که نه خیلی قوی باشد که با انفجار,  مخزن موشک را منفجر کند و نه خیلی ضعیف باشد که توانائی بلند کردن موشک را نداشته باشد . هر سوخت شامل سه قسمت است :
۱) ماده سوختنی که می سوزد و انرژی تولید می کند .
۲) اکسید کننده که اکسیژن مورد نیاز فرایند را تولید می کند .
۳) کاتالیزگر ( کاتالیزور ) که سرعت واکنش را زیاد می کند .

تعدادی از سوخت هائی که در موشک های حرفه ای و موشک های تفریحی (موشک های کوچکی که برای جشن ها و… استفاده می شود ) به این ترتیب است :

۱-۲) پودر سیاه (black powoder) : همان باروت است با این تفاوت که مقدار کربن آن را زیادتر کرده و اکسید کننده ( نیترات پتاسیم ) آن را کمتر تا قابلیت انفجاری آن کاسته شود و مداومت سوخت بیشتر شود .

۲-۲)  نیترات پتاسیم با شکر (که به سوخت آب نباتی مرسوم است ) : این سوخت از شکر و اکسید کننده ( نیترات پتاسیم ) و اکسید آهن و دی اکسید منگنز به عنوان کاتالیزور ( این سوخت مخصوص موشک های خانگی و تفریحی می باشد ) عیب آن این است که رطوبت جذب کرده و زود خراب می شود .

۳) آمونیم پر کلرات ( برای موشک های قدرتمند ) : آمونیوم پرکلرات با فرمول NH4ClO4  پودر جامد سفید رنگی است که یکی از اکسنده های اصلی در بسیاری از پیشرانه های جامد است و به دلیل دارا بودن درصد بالای اکسیژن و به جا نگذاشتن پسماند، عملکرد فوق العاده ای در پیشرانه ها و مواد پیروتکنیک دارد .

۴) آمونیم نیترات : با فرمول شیمیاییNH4NO3 یک نوع کود شیمیائی است و بنابر این تهیه آن نیز راحت می باشداز آن برای تهیه مواد محترقه(ویژه جشن ها)وهمچنین مواد منفجره و سوخت موشک هم استفاده می شود .

۵) سوخت رزین ها (برای موشک های پر قدرت RNX) : رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود. از ترکیبات رزین هم برای تهیه سوخت موشک استفاده گسترده ای می شود .

۶) سوخت نیترو (برای موشک ها با موتور هیبریدی ) : از ترکیبات نیتروژن درست می شود .

همچنین انواع و اقسام سوخت ها هم موجود است که بسیاری را براحتی در منزل هم می توان ساخت . از جمله همین ساخت راکت با شکر که این روزها پر سر و صدا شد است !

تعداد دیگری از مطالب مفید سایت:

علامه شرف الدین نویسنده المراجعات جد مادری امام موسی صدر

دلایل ازدواج خدیجه با پیامبر(ص) از زبان آیت‌الله سبحانی

ویژگی‌های ازدواج پیامبر(صلی الله علیه واله) و خدیجه(سلام الله علیها)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه