مذهبی و فرهنگی

چرا بر مهر کربلا ی امام حسین(ع) سجده می کنیم؟

تربت مقدس و ممتاز

چرا بر مهر کربلا ی امام حسین(ع) سجده می کنیم؟

سجده بر مهر کربلا

میگویند اگر نماز می خواهی بخوانی بر مهر کربلا سجده کن و نماز بخوان

سه چیز باعث می شود نماز قبول شود:

یکیش حضور قلب هست .

اگر کسی حواسش پرت هست سر نماز نافله بخواند .اگر هم حواسش پرته هم حال نافله ندارد حداقل با مهر کربلا بخواند

سجده بر مهر کربلا یعنی چی؟

این کار یعنی در هفده رکعت نماز شما سی و چهار بار بلند ترین نقطه ی بدنت رو بزن بر خاکی که زیر سم اسب رفت زیر بار زور نرفت!

بیان شیرین حجت‌الاسلام قرائتي را مشاهده بفرمایید:

تربت مقدس کربلا

در خصوص اينكه در ميان شيعه معمول است از خاك مقدس كربلا يعنى تربت كنار قبر سيدالشهدا (ع) خاك برداشته و با آن مهر درست كرده و غالباً در نماز، به آن سجده می‌كنند بدين خاطر است كه از خاك زمين بوده و به تمامى خاكها می‌توان سجده كرد، و از طرفى خاك كربلا به لحاظ شهادت امام حسين (ع) و ياران باوفايش شرافت پيدا كرده است، به طورى كه اهل بيت (ع) نيز به ما فرموده‏ اند در هر نمازى كه سجده بر تربت كربلا باشد خداوند آن نماز را به خاطر آن حضرت قبول می‌كند. چنانكه حضرت صادق (ع) از خاك كربلا درون كيسه‏اى ريخته و در سجاده همراه داشت، در هنگام نماز آن كيسه را باز می‌كرد و بر آن سجده می ‏نمود.

سرزمین کربلا همچون سرزمین مکه و مدینه، از تقدس و عظمت بالایی برخوردار است.

مثلاً این حدیث که می گوید: روزی امیرمؤمنان علیه السلام از سرزمین کربلا عبور کرد و مقداری از خاک آن را برداشت؛ بویید و گریست و فرمود: «هفتاد هزار نفر از این مکان محشور می شوند و بدون حسابرسی وارد بهشت می گردند»

این روایات از ام سلمه نقل شده است؛ «یک شب پیامبر صلی الله علیه وآله در حالی که مضطرب بود، به بستر رفت و خوابید. آن گاه با اضطراب و نگرانی بیدار شد و دردستش خاک خون آلود بود که آن را می بوسید. گفتم: این خاک چیست، ای رسول خدا صلی الله علیه وآله؟ فرمود: جبرئیل به من خبر داد که این ـ و به حسین علیه السلام اشاره کرد ـ در سرزمین عراق کشته می شود. من به او گفتم: خاک آن زمین را که قتلگاه اوست، به من نشان بده و این همان خاک است».

آری، این سخنان در تقدیس خاک سرزمینی است که نواده معصوم پیامبر صلی الله علیه وآله و گُل خوشبوی او، یعنی امام حسین علیه السلام، در آن به شهادت رسیده است.

 

بعضی از مطالب مفید نورآسمان:

وقتی که حسابی باید از خداوند خجالت بکشیم!

مگرمى‏ شود ماخدا رابخواهيم و او ما را رها كند؟!

و اینکه می بینی عده ای دل از خاک برداشته اند ولی سر از خاک برنمی دارند

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه