سیاست

مناظره داغ یک ساواکی با یک شکنجه‌ شده ، در BBC

مناظره داغ یک ساواکی با یک شکنجه‌ شده ، در BBC

مناظره داغ یک ساواکی با یک شکنجه‌ شده را میبینید : ساواکی‌ ها، بر سرم کلاه‌خود آهنین گذاشته، شوک می‌دادند؛ همزمان با الکل بدنم را می‌سوزاندند و شلاق می‌زدند.

ساواکی با شکنجه شده

اما فرد شکنجه شده کیست؟
این برنامه پرگار «بی‌بی‌سی» است که در آن سعید شاهسوندی، یکی از اعضای مرکزی سازمان مجاهدین خلق، در حال مناظره با احمد فراستی، از رهبران ساواک است. شاهسوندی از اعضای اصلی مجاهدین خلق بود که در عصر پهلوی به حبس ابد محکوم شد و تا سال ۵۷ در زندان‌های قصر، اوین و قزل حصار محبوس بود. پس از انقلاب نیز در عملیات مرصاد، در جبهه منافقین بود که شدیداً زخمی و به دست انقلابیون اسیر شد. پاسخ وی به احمد فراستی از رهبران ساواک که مدعی است اصلا شکنجه در کار نبود، را ببینید.

مناظره بین یک ساواکی با فرد شکنجه‌ شده را در کلیپ زیر مشاهده بفرمایید :

ساواک چه بود؟

بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، با وجود همکاری بین ارتش و شهربانی برای ایجاد امنیت در کشور و حفظ ثبات رژیم، هنوز رابطه‌ای سازمان یافته بین ارگان های امنیتی ایجاد نشده بود. برای همین در اسفند ماه سال ۱۳۳۵ قانون تشکیل ساواک، مهم ترین تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی کشور تصویب شد. ساواک اما رسما کار خود را از سال ۱۳۳۶ شروع کرد.

هر چند نهادهای موازی با ساواک نیز در کشور وجود داشت اما طولی نکشید که ساواک در بین مخالفان، به عنوان اصلی‌ترین ارگان سرکوب دستگاه پهلوی شناخته شد.

شاه که با یک کودتا سر کار آمده و از مشروعیت لازم برای حکمرانی در بین مردم برخوردار نبود، برای ادامه سلطنت، اتکای بسیاری به نهادهای سرکوبگر خود داشت و در بین این ارگان‌های امنیتی التفات بیشتری به ساواک داشت.

داریوش همایون، وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ در دوران پهلوی، درباره این نهاد می گوید: پیش از تشکیل ساواک، حکومت نظامی وظایف آن را انجام می داد و هدف اصلی حکومت نظامی هم مبارزه با حزب توده و عوامل این حزب و همچنین دستگیری طرفداران جبهه ملی بود که پس از تشکیل و موفقیت سازمان امنیت و اطلاعات، ساواک وظیفه حفظ رژیم پادشاهی را برعهده گرفت.

ساواک که نخست به منظور شناسایی و بازداشت اعضای حزب توده تاسیس شده بود، به تدریج فعالیت های خود را بسط داد و به جمع آوری اطلاعات و زیر نظر گرفتن هر گونه فعالیت مخالفان حکومت پهلوی، دانشجویان، اتحادیه های کارگری، نویسندگان و همین طور روحانیون پرداخت و سانسوری گسترده تر را اعمال کرد، نحوه عمل ساواک به گونه ای بود که این طرز تفکر را القا می کرد که ساواک از اساس سیستمی بود برای برخورد با مخالفین.

به گفته همایون با انتصاب ارتشبد نعمت الله نصیری، رییس گارد شاهنشاهی به ریاست این سازمان، شرایطی ایجاد شد که ساواک بیشتر بر خبرچینی و گرد آوری اطلاعات در باره افراد و گروه های هدف و مورد نظر این سازمان تمرکز کرد: از سال ۱۳۴۲ به بعد بود که شاه سازمان‌های امنیتی خویش از جمله ساواک را توسعه بخشید. ساواک در این دوران با همکاری شهربانی و دستگاه‌های انتظامی دیگر در سرکوبی عناصر ضد نظام سلطنتی فعالیت گسترده ای داشت؛ فعالیتی که تا سال‌های آخر رژیم پهلوی همچنان ادامه داشت.

ثابتی چه کاره ساواک بود؟

ساواک یا همان سازمان امنیت و اطلاعات کشور از سال ۱۳۳۶تا ۱۳۵۷ برپا بود و به ترتیب تیمور بختیار، حسن پاکروان، نعمت الله نصیری و ناصر مقدم ریاست آن را بر عهده داشتند. اداره سوم یا همان اداره امنیت داخلی ساواک، مهم ترین بخش این تشکیلات بود.

پرویز ثابتی از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ رئیس اداره امنیت داخلی ساواک و رییس ساواک پایتخت بود. اهمیت کار او به خاطر همزمانی این سال ها با اعتراضات انقلابی مردم دوچندان می شود.

ثابتی همچنین در کار نوشتن بولتن های فوق سری و فوق محرمانه مهارتی چشمگیر داشت، بولتن‌های فوق محرمانه‌ای که به دست شاه می رسید.

سال ۱۹۶۲ هنگامی که جان اف کندی رییس جمهور آمریکا به شاه توصیه کرد که انتخاباتی آزاد در ایران برگزار کند، شاه از حسن پاکروان رییس وقت ساواک خواست تحلیل جامعی از وضع کشور ارائه دهد و ثابتی مامور این کار شد.

تعدادی دیگر از مطالب مفید نورآسمان :

فضيلت امت پيامبر صلى الله عليه و آله

ابى هريره از پيغمبر اکــرم “صلوات الله علیه” آورده است که…

صلــواتــی از اســـرار …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه