مذهبی و فرهنگی

چه کسی بزرگ‌ترین حجت تشیع را نوشت؟

چه کسی بزرگ‌ترین حجت تشیع را نوشت؟

حتی نامش را نشنیده‌اید، ولی او بزرگ‌ترین حجت تشیع را نوشت!

حجت تشیع

سال 1297 قمری کتابی علیه مذهب تشیع به اسم منتهی الکلام نوشته شد. و نویسنده اش ادعا کرد که هیچ کس از علمای شیعه قادر نیست تا جواب این کتاب رو بده .

اما در همین زمان نوجوانی یازده ساله زندگی میکرد که قرار بود چند سال بعد تبدیل به یکی از بزرگترین علمای جهان اسلام و تشیع شود .

میر حامد حسین بعد از گذر از مراحل تحصیلات مقدماتی و عالی دست به قلم شد و در همان دوران جوانی و در دفاع از مذهب تشیع کتاب استقصاء الافحام را در رد کتاب منتهی الکلام حیدرعلی فیض‌آبادی به رشته تحریر در آورد.در حالی که مؤلف کتاب می‎گفت کسی نمی‌توانند جواب کتاب مرا بنویسند.

و نکته جالب توجه اینجاست که کتاب استقصاء الافحام کتابی هست که هنوز بعد از گذشت بیشتر از 160 سال هنوز کسی نتوانسته جوابی براش پیدا کند.

میر حامد حسین نیشابوری اگرچه در کشور هند متولد شد اما اجدادش ایرانی و اهل نیشابور بودند!

این عالم بزرگ وقتی در سال 1282 هجری قمری راهی سفر حج شد همزمان با انجام مناسک حج و زیارت قبور پیامبر و اهل بیت علیهم السلام مدت زیادی را در کتابخانه های نکه و مدینه گذراند تا از کتب نایاب و مهم آنجا فیش برداری کند.

میر حامد حسین تمام عمرش رو برای دفاع از مکتب اهل بیت خرج کرد و آثا متعددی از خودش به یادگار گذاشت!

اما در بین همه ی آن کتابها اون که از همه بیشتر مشهور شد و به سر زبانها افتاد عبقات الانوار بود . شاهکاری چند جلدی که در اثبات امامت امیرالمومنین علی علیه السلام نوشته شد.

و تبدیل به یکی از ارزشمندترین آثار در این حوزه شد.

 

تعدادی از مطالب مفید سایت:

از خدا بار سبکتر نخواهید

خدای را به فسخ عزیمت ها شناختم

الله بزرگتر است ! نه دیگران !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه