جهاننظامی

واکنش وحشتناک فُسفر سفید چیزی که خاموش نمیشود!

واکنش وحشتناک فُسفر سفید چیزی که خاموش نمیشود!

 

واکنش وحشتناک فُسفر سفید چیزی که خاموش نمیشود!  سلاح ممنوعه‌ای که صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین به کار برده‌اند، که دمای ترکش‌های آن به ۱۳۰۰ درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد و همه‌چیز را از جمله شیشه، فولاد، سنگ و حتی گوشت و استخوان انسان را می‌سوزاند!

فُسفر سفید در حالت عادی

این ماده در حالت عادی به مانند موم نرم است و بویی شبیه به بوی سیر دارد. در گزارش‌های منتشرشده از قربانیان غزه به مسئله به مشام رسیدن این بوی بد اشاره شده است. این ماده پس از انفجار گلوله حاوی آن که معمولا در ارتفاع بالاتر از سطح زمین رخ می‌دهد با اکسیژن ترکیب شدن و اصطلاحا عمل “اکسید شدن” با سرعت بسیار بالا آغاز می‌شود.

اگر به تصاویر منتشرشده از غزه دقت کنید ابتدا نوری زردرنگ در محل انفجار و سپس دودی سفیدرنگ را مشاهده می‌کنید که این مسئله ناشی از واکنش وحشتناک فُسفر سفید با اکسیژن است. به دلیل همین قابلیت در هنگام عملیات‌های شبانه نیز از این ماده برای روشن‌کردن منطقه مورد نظر نیز استفاده می‌شود.

بخش‌های مختلف گلوله مربوط پس از انفجار به صورت ترکشی به اطراف پرتاب‌شده و حرارتی در حدود ۲۷۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌سوزند. این ماده می‌تواند حتی به عنوان سلاح ضد زره نیز به کار به رود، زیرا که این حرارت بالا به راحتی می‌تواند زره تانک را نیز سوراخ کند.

نکته مهم در مورد فسفر سفید این است که این ماده تا زمانی که بر اثر سوختن به اتمام نرسد قابل خاموش شدن نیست و به سوختن ادامه می‌دهد.

در زمان جنگ جهانی دوم به سربازان دستور داده شده بود که در صورت مورد اصابت قرار گرفتن با فسفر سفید به سرعت با سرنیزه خود ماده سوزان به همراه پوست و گوشت اطراف آن را جدا کنند و گرنه این ماده می‌تواند کل نسوج بدن انسان را به طور کامل بسوزاند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، سوختگی حاصل از فسفر سفید از نوع درجه دو و سه بوده و بسیار دردناک است و موجب پدید آمدن زخم‌های بسیار وحشتناکی نیز می‌شود.

اما خطر فسفر سفید تنها به اینجا ختم نمی‌شود؛ دود حاصل از فرآیند اکسید شدن این ماده شدیداً سمی بوده و به می‌تواند به چشم، اندام‌های تنفسی، قلب، کلیه و جگر نیز آسیب وارد کند. دوزی در حدود ۱۵ میلی گرم از این ماده در صورت ورود مستقیم به دهان انسان کشنده می‌باشد.

بر اساس “کنوانسیون ژنو” مهمات فسفر سفید جز مهمات “آتش زا” محسوب شده و هر نوع به کارگیری و استفاده از آن در مناطقی که غیرنظامیان در آن حضور دارند ممنوع می‌باشد. البته مردم غزه تنها قربانیان این سلاح وحشتناک نیستند، مردم فلوجه عراق در سال ۲۰۰۴ توسط نظامیان آمریکایی، شیعیان یمنی توسط نظامیان آل سعود، مردم لبنان در جنگ ۳۳ روزه و همچنین مردم افغانستان از جمله دیگر قربانیان به کارگیری فسفر سفید بوده اند.

البته رژیم صهیونیستی با بی توجهی آشکار به ممنوع بودن استفاده از این سلاح بر علیه غیر نظامیان به این عمل ادامه داده و به کشتار مردم غزه مشغول است و فسفر سفید، روی مدعیان حقوق بشر را سیاه‌تر از قبل کرده است.

بعضی از مطالب مفید سایت:

پرسش وپاسخ/زندگی به سبک رسول رحمت

همراه پیامبر در حراء

آنچه که کمتر از جریان بعثت شنیده ایم

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه