اقتصاد

علت کاهش ارزش پول ملی در گذر زمان!

علت کاهش ارزش پول ملی در گذر زمان!

 

علت کاهش ارزش پول ملی در گذر زمان چه بود ؟

ارزش پول ملی

میگن زمان قاجار هر یک تومان برابر ده پوند بوده یعنی پولمان ده برابر انگلیس ارزش داشته است .الان چی؟ لحظه به لحظه در حال چک کردن دلار و سکه و طلاییم!

اصلا چی شد که به اینجا رسیدیم؟

حتما میدونید که زیاد بودن یک کالا در بازار قیمت اون رو پایین و کم بودن اون قیمتش رو میبره بالا! حالا اگر ارز رو یک کالا در نظر بگیریم بهتر متوجه علت بالا پایین رفتن قیمتش میشیم. بله درسته کم شدن ارز در بازار و زیاد بودن تقاضاش باعث افزایش قیمت اون و در نتیجه کاهش ارزش پول بشود.

تاریخ میتواند توضیح بهتر و کاملتری به ما بدهد. زمان قاجار با صنعتی شدن انگلیس کالا توی این کشور با قیمت کمتری تولید میشد . و همین باعث واردات زیادی به کشور ما شد . اما ارز موجود در کشور به اندازه ی تقاضای واردات نبود و قیمتش رفت بالا .

جکومت قاجار به جای پوند از ذخایر طلا و نقره استفاده کرد!

….در زمان قاجار بدلیل عدم خودکفایی، وابستگی به بیگانگان و واردات بیش از حد اجناس، ارزش پول ملی به مرور پایین آمد .

در زمان پهلوی این واردات ادامه داشت و پهلوی ها به خام فروشی نفت روی آوردند! بعداز انقلاب مردم انتظار داشتند که مسائل اقتصادی هر چه زودتر حل شود اما تحریم ها اجازه نمیداد!

کم کم ایران توانست اقتصاد مقاومتی را رونق بدهد یعنی خودمان باوجود تحریم ها تولید کننده شدیم. واردات و خام فروشی نفت که حکم مسکن موقت را داشت کمتر شد. انشاالله بتوانیم با کنترل نقدینگی و صادرات جلوی بی ارزش شدن پول ملی را بگیرم و این در سال ۱۴٠۱ عملی شد.

مفهوم «ارزش زمانی پول» به زبان ساده یعنی اینکه مقدار پولی که شما الان در اختیار دارید، در آینده چقدر ارزش خواهد داشت. این مفهوم فرض می‌کند که شما پولتان را در جایی سرمایه‌گذاری نمی‌کنید و سود بانکی نیز به آن اضافه نمی‌شود.

مفهوم “time value of money” یعنی اینکه اگر شما امروز مبلغ مشخصی پول دارید، ارزش این مبلغ در آینده چقدر خواهد بود.

تعدادی از مطالب مفید سایت:

ياد خدا سبب رستگاري ….

فطرت توحيدي انسان از منظر حضرت زهرا «س»

دعا، تنها خواندن خدا نیست، بلکه عرصه شناخت او به عنوان قادر مطلق است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه