جهانسیاست

ترامپ در شورش نقش داشت ولی فعلا می‌تواند در انتخابات شرکت کند!

ترامپ در شورش نقش داشت ولی فعلا می‌تواند در انتخابات شرکت کند!

ترامپ در شورش

 ترامپ در شورش نقش داشت ولی فعلا می‌تواند در انتخابات شرکت کند!

یک قاضی ایالتی در کلرادو حکم داد که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در جریان حوادث روز 6 ژانویه 2021 دست به شورش زده اما همچنان اجازه دارد تا نامش در برگه‌های رای انتخابات ریاست جمهوری 2024 باشد.

دادگاه عالی کلرادو هم موافقت کرد که درخواست تجدیدنظر در مورد حکم این قاضی ایالتی را در یک نبرد سراسری بر سر صلاحیت ترامپ برای نامزدی مجدد انتخابات ریاست‌جمهوری، بررسی کند.

والاس در این حکم اعلام کرد که متمم ۱۴ قانون اساسی مبنی بر «ممنوعیت شورشیان» از شرکت در انتخابات درباره رؤسای جمهور اعمال نمی‌شود.

دادگاه‌هایی در سه ایالت دیگر (مینه‌سوتا، میشیگان و نیوهمپشایر) در هفته‌های اخیر ادعاهای مشابهی درباره ترامپ را رد و تأیید کردند که او می‌تواند در انتخابات با دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه رقابت کند.

پس از پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ این کشور، هزاران نفر از حامیان ترامپ در واشنگتن تجمع کردند؛ این در حالی بود که هر دو مجلس کنگره با برگزاری جلسه مشترک، در آستانه تأیید صحت پیروزی بایدن در انتخابات بودند؛ انتخاباتی که به گفته ترامپ در آن تقلب رخ داده بود.

در این بحبوحه، برخی از معترضان به ساختمان کنگره یورش برده و جلسه مشترک اعضای مجلس نمایندگان و سنا را مختل کردند. دموکرات‌ها از آن تاریخ به بعد شورش ششم ژانویه را «قیام علیه دمکراسی آمریکا» نامیدند.

مایک جانسون، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا دیروز (جمعه) با اشاره به انتشار علنی بیش از ۴۰ هزار ساعت از ویدئوهای مربوط به یورش حامیان ترامپ، به ساختمان کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱، گفت که این اقدام با هدف «شفاف‌سازی و برملا کردن حقیقت» صورت می‌گیرد و تنها بخش مختصری از این ویدئوها به‌دلایل امنیتی منتشر نخواهد شد.

در این پرونده، شاکیان ترامپ با استناد به تلاش‌های وی برای براندازی و تغییر غیرقانونی نتیجه انتخابات 2020 استدلال کردند که بخش سوم از اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا، افرادی را که پس از ادای سوگند در جهت حمایت از قانون اساسی، در یک شورش علیه قانون اساسی شرکت می‌کنند را جهت حضور در انتخابات‌ها رد صلاحیت می‌کند.

https://www.nytimes.com/2023/11/21/us/politics/donald-trump-14th-amendment-colorado.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه