جهانسیاست

 از لابی صهیونیستی AIPAC چه میدانید؟

 از لابی صهیونیستی AIPAC چه میدانید؟

از لابی صهیونیستی AIPAC چیزی میدانید؟
لابی اسرائیل یکی از قدرتمند‏ترین و فراگیرترین گروه‏های سیاسی در آمریکا می‏باشد که در ساختارهای سیاسی ایالات متحد نفوذ قابل توجهی دارد. کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل مشهور به آیپک، یکی از بزرگترین و قدرتمندترین گروه‏های لابی گری در آمریکا محسوب می‏شود.

کلیپ زیر را کامل ببینید :

اسب تروآی اسرائیل در ایالات متحده آمریکا

گفته می‌شود بنت که برای اصلاح روابط آیپک با دموکراتها، به ویژه در زمان دولت بایدن، تلاش خواهد کرد، از این امر ناامید نخواهد شد. اما آیپک دیگر اولین مقصد اسرائیل در دوران تغییر شدید به سمت راست، پوپولیسم و ​​افراط‌گرایی که شکل محافظه‌کارانه و مذهبی به خود می گیرد، نیست.

مدار در ادامه این پژوهش خود می‌نویسد که درست است که AIPAC از لحاظ تاریخی یک اسب تروای صهیونیستی را در دولتهای متوالی آمریکا تشکیل داده و سیاستهای داخلی و خارجی آمریکا را برای خدمت به برنامه‌ها و طرح‌های اسرائیل تغییر داده است، اما دیگر بزرگترین لابی طرفدار اسرائیل در داخل ایالات متحده نیست بلکه اتحادیه مسیحیان برای اسرائیل که طی یک دهه اخیر در کنار آیپک به وجود آمده و متکی به شمار زیادی از اوانجلیست است، جای آن را گرفته است.

حمایت از صهیونیسم به بهانه تدارک برای ظهور منجی

بنا بر این پژوهش، مسیحیت انجیلی یا اونجلیسم،به عنوان دینی که رسالت مسیح را میان مردم تبلیغ می‌کند، در داخل خود یک جریان مسیحی صهیونیستی را به ویژه در ایالات متحده، جای داده است. این جریان، موجودیت اسرائیل در سال ۱۹۴۸ و بازگشت یهودی به «سرزمین موعود» را مرحله‌ای اساسی برای ظهور مسیح منجی و آغاز دوره آخرالزمان می‌داند.

بر این اساس، مسیحیت صهیونیستی که «اتحادیه مسیحیان برای اسرائیل» را ایجاد کرد، حامی شهرک‌سازی صهیونیست‌ها محسوب می شود و به شدت از شهرک‌سازی در کرانه باختری اشغالی و بازسازی «معبد» ادعایی در قدس حمایت می کند. در سال ۲۰۰۶، «جان هیگی»، کشیش صهیونیست، اتحادیه‌ای را که برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ پدیدار شده بود، بار دیگر تاسیس کرد و آن را به بزرگترین لابی آمریکایی حامی اسرائیل تبدیل کرد. در سال ۲۰۱۲، اتحادیه مسیحیان برای اسرائیل اعلام کرد که از یک میلیون عضو عبور کرده و به این ترتیب به بزرگترین لابی حامی اسرائیل در ایالات متحده تبدیل شده است. امروز ، این اتحادیه حدود هفت میلیون عضو دارد و به گفته نتانیاهو، «دوست اول اسرائیل در ایالات متحده» محسوب می‌شود.

تعدادی از لینک های مفید سایت:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه