جهاننظامی

چرا در جیبوتی پایگاههای نظامی زیادی هست؟!

چرا در جیبوتی پایگاههای نظامی زیادی هست؟!

 

چرا در جیبوتی پایگاههای نظامی زیادی هست؟!  جیبوتی به‌عنوان کشوری که در سمت غربی تنگه باب‌المندب قرار دارد، یکی از استراتژیک‌ترین کشورهای جهان و تحت دیکتاتوری خاندان غیله است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی (سال ۱۳۹۴ شمسی) در ایران، قطع رابطه دیپلماتیک جیبوتی با ایران را با موزیک «جیبوتی کجایی؟» مسخره می‌کردیم؛ اما در همان زمان، قدرت‎‌های بزرگ برای افتتاح پایگاه‌های نظامی خود در این کشور کوچک و با موقعیت استراتژیک در باب‌المندب در رقابت با یکدیگر بودند. در این کشور به رغم مساحت کم آن، کشورهای ایالت متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، ژاپن و در نهایت چین پایگاه نظامی دارند، علت آن چیست؟ و چرا اولین و تنها پایگاه نظامی چین در خارج از آن کشور در جیبوتی قرار دارد؟

جیبوتی کجاست و چرا کشور مهمی در قاره آفریقا به شمار می‌رود؟

کشور جیبوتی با ۸۰۰ هزار نفر جمعیت در شاخ آفریقا قرار دارد. جیبوتی کوچک ترین و کم جمعیت ترین کشور آفریقایی محسوب می‌شود، این کشور از سمت شمال با اریتره و از سمت غرب و جنوب با اتیوپی همسایه است همینطور از سمت جنوب شرقی با سومالی هم مرز است.

مدت‌ها بود که کشورهای غربی بخصوص آمریکا و اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا و فرانسه و حتی ژاپن در این بندر کوچک قدرت نمایی می کردند، تا اینکه چین اولین پایگاه نظامی خارج از کشور خود را در این کشور در سال ۲۰۱۷ افتتاح کرد. چین بنا به دلایل متنوعی تصمیم گرفت تا در جیبوتی پایگاه نظامی بزند.

جیبوتی یک کشور بسیار مهم راهبردی در دهانه ورودی دریای سرخ و در مجاورت یمن و در آن سوی باب المندب قرار دارد که به سمت کانال سوئز راه پیدا می‌کند و برای همین بسیاری از کشورهای بزرگ امیدوارند در آنجا پایگاهی دایر کنند و یا توجه دولت این کشور را به خود جلب کنند.

آمریکا نگران آن است که اپراتورهایی که بندر جیبوتی را اداره می‌کنند به تدریج تغییر کنند و قراردادهای تازه باعث شود تا چین نفوذ بیشتری در این بندر پیدا کند که در این صورت کار سوختگیری برای کشتی‌های آمریکایی و یا عرضه بسیاری از تجهیزات و کالاهای مورد نیاز برای این کشتی‌ها در جیبوتی، محدود شود.

آمریکا حضور نظامی گسترده ای در جیبوتی دارد، به طوری که فقط در اردوگاه “لمونییر” در این کشور، حدود ۴ هزار نیروی نظامی آمریکایی مستقر هستند.

بعضی دیگر از مطالب سایت:

بـر یتیمان مـهـربـانـتـر از پدر

چهار ویژگی یاری‌دهندگان امیرالمؤمنین علیه‌السلام

مفاهیم نهج‌البلاغه در جامعه امروزی کاربردی‌تر شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه