مذهبی و فرهنگی

« بازگشت اجنه »

« بازگشت اجنه »

کلیپ « بازگشت اجنه »  استاد رائفی پور

استفاده غرب و هالیوود از جن برای قدرت…

دوتا عقده دارند اینها ( جن ها) و این صحبتی که داریم میکنیم درباره ی کفارشون هست ، یکی اینکه بسیار عاشق ولایت داشتن بر انسان هستند . دوم اینکه اینها سوگند خوردند انسان را جهنمی کنند .

توی موساد استفاده می کنند . حوزه ی علوم غریبه ورود پیدا کردند .

کلی اینها توی هالیوود فیلم ساختند اصلا در این زمینه !

 

دکتر محمود مطهری نیا پژهشگر حوزه مهدویت در مورد نسبت شیطان با جن و انسان با توجه به منابع اسلامی گفت: از مجموع روایات چنین برداشت می شود که رابطه شیطان و انسان چند شکل است یکی بحث حلول است که حلول شیطان در انسان می تواند اتفاق بیفتد اما بدین صورت که با انسان در لحظه انعقاد نطفه طی شرایطی خاصی می تواند شریک شود. شکل دوم احاطه است که در فیلمهای هالیوودی زیاد می بینیم. در منابع قدیمی که به فرد دیوانه «مجنون» گفته می شد  که ناظر به جن زده است. در فیلم «کنستانتین»جن وارد بدن انسان می شود و از این بدن به عنوان یک شاهراه استفاده می کند که مشابه آن در روایات به عنوان حرکت شیطان در خون انسان تعبیر شده است. حالت دیگر بحث همزادی است که در روایات اسلامی بدان اشاره شده است که هر انسانی یک شیطان و جنی همراهش به دنیا می آید که این همزاد ممکن است یکی از عوامل گمراهی انسان باشد.

مطهری‌نیا در ادامه تأکید کرد: در مورد حلول و انسان نمایی شیطان در روایات داریم که شیطان به عنوان انسان خود را نشان می دهد اما نکته ظریف و آنچه این مبحث را با تولیدات غربی متفاوت می کند این است که شیطان بزرگ طایفه جن و گمراه کنندگان انسان است و هیچ وقت یک بزرگ برای هدف کوچک خود را هزینه نمی کند.  شیطان برای یک کار بزرگ و برای یک فرد شاخص خود را نشان می دهد که آن را فقط در انبیاء الهی می بینیم که شیطان به صورت انسان ظاهر می شود. البته شیطان برای یک امر بزرگ و مهم هم برای افراد عادی ظاهر می شود مثل جنگ بدر که شیطان را دیدند.

تصویر و قدرت شیطان در روایات اسلامی

وی در مورد اینکه چرا در تولیدات هالیوود شیطان تصویری کریه دارد و آیا در منابع اسلامی نیز چنین است؟ گفت: در منابع اسلامی ما اصلا  چیزی به عنوان تصویر زشت از شیطان نداریم چون اگر با صورت کریه ظاهر شود که انسانها از او فرار می کنند لذا شیطان کاملا به شکل یک انسان معمولی ظاهر می شود و اصلا ترسناک نیست. اینکه شیطان بال یا شاخ دارد، برداشت نادرست از کتاب مقدس است.

این پژوهشگر در مورد قدرت شیطان نیز گفت: شیطان یک جن است و همانطور که انسان قدرتهایی در دنیا دارد برای شیطان نیز حوزه قدرتی تعریف شده است که خارج از آن نمی تواند اقدامی کند. کسانی که به عنوان مدعی می آیند واقعا قدرت شفابخشی و خبر دادن از اخبار پنهانی- نه غیب- را دارند و واقعا کسانی را داریم که دست در درون بدن فردی می کنند و غده ای که موجب بیماری آنها شده را بیرون می آورند که این هم در داخل و هم در خارج از ایران دیده شده است اما باید گفت که این قدرت از خودشان نیست بلکه از جن و شیطانی است که همراه آنهاست و البته شیطان هیچ قدرتی ندارد ندارد و قدرت شیطان ناشی از عرصه اختیار انسان در تبعیت از شیطان و نافرمانی از خداوند است.

شیطان تنها دعوت کننده است و مطلقا سیطره بر انسان ندارد

مطهری‌نیا تأکید کرد: شیطان مطلقا نمی تواند انسان را مجبور به نافرمانی از خداون کند بلکه بر اساس آیات قرآن شیطان تنها یک دعوت کننده است که انسان می تواند دعوت او را اجابت یا رد کند. شیطان با وسوسه و زمینه سازی هایی که می کند انسان را به نافرمانی دعوت می کند اما اجباری در کار نیست. شیطان قدرت دارد اما بنا به دلایلی ممکن است از این قدرتش استفاده کند اما مطلقا قدرت گمراه کردن را ندارد.

وی در مورد اینکه شیطان چگونه از قدرتش استفاده می کند؟ گفت: در تعابیر بزرگان از چیزی شبیه لایه ازن بین عالم جن و عالم انسان یاد شده است و هرچه گناه کنیم این لایه شروع به نازک شدن می کند و در صورت ادامه این وضعیت، موجب ایجاد حفره و از بین رفتن این لایه بین انسان و جن می شود و به واسطه برخی گناهان بعضی از افراد به مقام بندگی کامل شیطان می رسند. اینطور نیست که شیطان نیروهایش را برای هر انسانی بفرستد و او را آزار و اذیت کند بلکه هرچه گناه انسان به ویژه گناهان کبیره کمتر باشد اسباب نفوذ شیطان کمتر می شود.

وی تأکید کرد: شیطان به دلیل اینکه نمی تواند با خدا درگیر شود، ستیز با انبیاء و اولیاء و بزرگان را انجام می دهد و همه انبیاء بدون استثنا دچار مشکل از ناحیه شیطان بودند. اما در منابع اسلامی در مورد عرصه ورود شیطان، به مباحث مالی اشاره شده است که مهمترین آن «ربا» است که در تعابیر قرآنی از ربا به جنگ با خدا یاد شده است.

 

بعضی دیگر از مطالب مفید نورآسمان:

وصیت‌نامه و آخرین سفارشهای امیرالمومنین(ع) به شیعیان

لرزه بر زانوان… (به بهانۀ میلاد حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السّلام)

غزل مشهور مولوی درباره امیرالمؤمنین علی(ع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه