جهاننظامی

یمن چگونه اثربخش‌ترین شاخه مقاومت شد؟

یمن چگونه اثربخش‌ترین شاخه مقاومت شد؟

علی عبدی، کارشناس مسائل فلسطین: یمن امروز اثر بخش‌ترین شاخه مقاومت است. کاری که یمن با کشتی‌های اسرائیلی و حامیان تجاری آن‌ها کرد در جبهه نبرد تحول ایجاد کرده است. دکترین اسرائیل و بن گورین خواهان یمنی بودند که تنگه باب المندب را برای آن‌ها حفظ و کنترل کند!

اگر تا دیروز جنگ در فلسطین به نبرد میان نیروهای اشغالگر صهیونیستی و نیروهای حماس در نوار غزه و همچنین درگیری ها در شمال فلسطین با حزب‌ا… به عنوان نیروی دوم جنگ محدود بود، طی چند روز گذشته نبرد فلسطین شاهد ورود یک بازیگر جدید است که اکنون به طور جدی وارد میدان نبرد شده است: یمن.

نقطه اوج بازیگری یمنی ها نیز افزون بر هدف قرار دادن مکرر بندر ایلات اراضی اشغالی، انهدام پهپاد گران قیمت MQ9 آمریکایی  بود. در واقع مهم‌تر از ورود یمن به نبرد مستقیم با اسرائیل و هدف قرار دادن اراضی اشغالی، اعلام جنگ با آمریکاست که معادلات نبرد در غرب آسیا را دگرگون خواهد ساخت.

موقعیت ژئوپلیتیکی منحصر به فرد یمن که کنترل این کشور را بر جنوب دریای سرخ و تنگه راهبردی باب المندب تضمین می‌کند، توانسته است دست برتری به محور مقاومت در مواجهه با محور غربی-عبری -عربی بدهد. برای مثال حمله رسمی به ناوهای آمریکایی در دریای سرخ اتفاق کوچکی نیست که بتوان از آن به سادگی عبور کرد. معنای این اقدام ناامن سازی تجارت آمریکا، اروپا و اسرائیل در دریای سرخ است. مبرهن می‌نماید که این اقدامات اهرم فشاری خواهد بود بر حامیان اسرائیل تا جنایات این رژیم در نوار غزه را پایان دهند و در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن در دریای سرخ باشند.

تعدادی از مطالب مفید سایت :

تعداد فرزندان حضرت علی (ع)، و نام ایشان و نام مادران آنان چه بوده است؟

معرفت شناسی عید غدیر

فقط حیدر امیرالمومنین است ..

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه