نظامی

رقابت نمادین بین تفنگدار نیروی دریای آمریکا و تکاور ارتش ایران

رقابت نمادین بین تفنگدار نیروی دریای آمریکا و تکاور ارتش ایران

فیلمی از رقابت نمادین بین تفنگدار نیروی دریای آمریکا و تکاور نوهد ارتش ایران که در فضای مجازی به ۵۶ میلیون بازدید رسید

 

نیروهای ویژهٔ ایران به اعضای واحدهای نظامی که دوره‌های آموزشی تکاور یا تفنگ‌دار را با موفقیت به پایان رسانده گفته می‌شود. همچنین تفنگداران و تکاوران دریایی ارتش که به‌عنوان تکاوران دریایی ویژه آموزش دیده‌اند، در فهرست نیروهای ویژه کشور ایران قرار می‌گیرند.

نیروی ویژه، واژهٔ معادل «Special Force» در زبان فارسی است. این واژه در نام رسمی تیپ ۶۵ نوهد استفاده شد. تکاور به معنای «سرباز حمله‌کننده» و معادل کلمهٔ «Commando» است. واژهٔ کماندو در زبان فارسی هم استفاده می‌شود. اصطلاح «Ranger» (رنجر) نیز در برخی از واحدهای ارتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. واژهٔ هوابرد برای اشاره به واحد نیروهای هوابرد استفاده می‌شود.

تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد

تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد (اختصاری نوهد N.O.H.E.D FORCE) یا تیپ ۶۵ نوهد معروف به کلاه‌سبزهای ارتش ایران یکی از ۹ یگان تکاور نیروی زمینی ایران و زبده‌ترین نیروی ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران است، که پیشینه شکل‌گیری آن به سال ۱۳۴۹ و تأسیس تیپ ۲۳ نیروهای ویژه هوابرد توسط سرلشکر خلبان منوچهر خسروداد بازمی‌گردد. این یگان در خلال جنگ ایران و عراق از یگان‌های نیروی زمینی ارتش بود و در عملیات‌های بیت‌المقدس و کربلای ۵ شرکت داشت.

تیپ ۶۵ نوهد در سال ۱۳۷۱ از لشکر ۲۳ تکاور مجزا شد و به‌طور رسمی تأسیس گردید. مأموریت اصلی این تیپ جنگ ناهمتراز تعریف شده‌است. محل استقرار تیپ ۶۵ نوهد در افسریه شرق تهران، مسلط بر مسیر شرقی جاده سمنان و مسیر شمال‌شرقی جاده شمال می‌باشد.

تعدادی از لینک های مناسب نورآسمان :

چرا «حبّ پیغمبر» نشانه ایمان نیست ولی «حبّ علی» هست؟

علي(ع) از زبان پيامبر اکرم(ص) در منابع اهل سنت

سند حديث شريف کسا به روايت آيت الله سيد صادق شيرازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کانال سپاه